05 marca 2017

TYDZIEŃ E-BOOKÓW 2017Obchodzimy właśnie Światowy Tydzień e-Książki, który w tym roku przypada na dni 5-11 marca 2017. 

Inicjatorką Tygodnia E-książki jest Rita Toews, wielokrotnie nagradzana kanadyjska autorka powieści i książek dla dzieci. Po raz pierwszy akcja została przeprowadzona w 2004 roku. W zeszłorocznej edycji uczestniczyli miłośnicy e-książki ze 136 krajów, w tym również z Polski.

E-book (eBook, książka elektroniczna lub publikacja elektroniczna), e-książka to treść zapisana w formie elektronicznej, przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu komputerowym.

E-booka stworzył Michael S. Hart. Jest on założycielem Projectu Gutenberg, który sprawia, że książki elektroniczne są ogólnie dostępne za pośrednictwem Internetu. Hart chciał wykorzystać komputer do rozpowszechniania informacji. Pewnego razu został poproszony o przekazanie tekstu Deklaracji Niepodległości USA. Nie mógł wysłać tego e-mailem. Musiał umieścić go w Internecie. To był pierwszy e-book oraz początek projektu Gutenberg - umieszczanie kopii tekstów klasyki w sieci. Początkowo były umieszczane: Biblia, dzieła Homera, Szekspira, Twaina...

Za pierwszy polski e-book chciano kiedyś uznać książkę Olgi Tokarczuk „Dom dzienny, dom nocny”, promowaną przez Bertelsmanna, choć był to zwykły dokument Worda.Zalety e-booków:
 • Książki elektroniczne, a właściwie urządzenia i oprogramowanie do ich pobierania i odtwarzania, mają szereg zalet, a także pewne wady – znaczenie tych ostatnich maleje jednak z każdym rokiem, dzięki bardzo szybkiemu postępowi technicznemu i malejącym kosztom.
 • Aktualność informacji, którą zawdzięczamy przede wszystkim Internetowi.
 • Niższy koszt pozyskiwania informacji (gazet, książek, podręczników szkolnych, prac naukowych itd.), jeśli nie liczyć, rzecz jasna, jednorazowych kosztów sprzętu.
 • System nawigacyjny i wyszukiwawczy nieporównanie bogatszy i skuteczniejszy niż w książce tradycyjnej.
 • Nieograniczona praktycznie objętość elektronicznych materiałów.
 • Łatwa archiwizacja i dostęp do dużej ilości książek. Znikają problemy z przechowywaniem i niepotrzebną makulaturą.
 • Łączenie najrozmaitszych typów mediów w jednolitej postaci elektronicznej, niemożliwe do uzyskania w tak szerokim zakresie w książce tradycyjnej.
 • Ułatwienie dostępu do informacji dla milionów osób o fizycznych upośledzeniach.
 • Coraz większa oferta dostępnych tytułów.
 • I na koniec o czytnikach e-booków. Czytniki ebooków tylko pozornie przypominają tablety. W rzeczywistości różnią się zastosowaniem ekranu z papieru elektronicznego. 
 • Papier elektroniczny to wyświetlacz, który wygląda podobnie jak tradycyjna książka. Czasami nie ma prawie różnicy. Wyróżnia się charakterystycznym, mocno kontrastowym i wyraźnym obrazem wyświetlanym w 16 odcieniach szarości. Dzięki szerokim kątom widzenia tekst wyświetlany na ekranie jest doskonale czytelny, bez względu na to w jakiej pozycji trzymamy czytnik e-booków. Poza tym technologia ta nie męczy wzroku, co pozwala na długie i komfortowe czytanie
Wady e-booków:

Większe wymagania urządzeń elektronicznych, których używanie wiąże się z określonym poziomem kultury technicznej.
 • Koszt nabycia urządzenia (komputera czy specjalistycznego odtwarzacza, czytnika).
 • Niedostateczna jakość wyświetlaczy, powodujące szybsze zmęczenie czytającego i wolniejsze czytanie (wg testów – o ok. 25 proc.), nie dotyczy czytników z e-papierem
 • Ograniczona przenośność, aczkolwiek nie dotyczy to już w zasadzie notebooka czy czytnika książek elektronicznych.
 • Ograniczenia ekonomicznej infrastruktury (zwłaszcza systemu rozliczeń), zniechęcające wydawców do znacznie intensywniejszego zagospodarowywania nowych możliwości.
 • Brak wystarczająco skutecznych technik i technologii ułatwiających korzystanie z mediów elektronicznych osobom niepełnosprawnym (w szczególności syntezy dźwięku).
 • Mało skuteczne techniki zabezpieczania praw autorskich.


Przeczytaj e-książkę!

Sprawdź ofertę polskich księgarń z e-książkami, e-prasą i audiobookami, stwórz konto użytkownika, przeczytaj darmowy fragment, porównaj ceny i warunki sprzedaży. Najszerszą ofertę mają Empik, Woblink, Virtualo, Ebookpoint, Nexto, Bezkartek, eClicto, eLib oraz Złote Myśli.

Wejdź na którąkolwiek stronę z darmowymi e-książkami, sprawdź katalog, wyszukaj interesującą cię książkę i ściągnij ją na komputer lub czytaj on-line. Polecamy serwisy Wolne Lektury, Nowa Biblioteka, Internet Archive, Project Gutenberg, Scribd, Feedbooks oraz Smashwords.

Ściągnij aplikację do czytania. Jeszcze niedawno nie było polskich aplikacji do czytania e-książek na urządzeniach mobilnych. Teraz, jeśli poosiadasz iPhona, iPada lub iPoda Touch, możesz pobrać darmowe aplikacje Bezkartek, Legimi i Woblink. Na smartphona lub tablet z oprogramowaniem Android można ściągnąć bezpłatnie ze sklepu play aplikację ALDIKO READER służącą do czytania książek na tych urządzeniach.

Wiele informacji na temat czytników, akcji promocyjnych na czytniki i e-booki oraz wszelką pomoc techniczna w obsłudze tych urządzeń można znaleźć na stronie ŚWIAT CZYTNIKÓW
Jakie są zwyczaje Polaków dotyczące e-booków? - artykuł z "Swiat czytników"
Wnioski końcowe:
 • Popularność e-booków w Polsce rozchodzi się wirusowo. Znajomi polecają czytniki, rodzina kupuje prezenty, mało kto traktuje czytniki jako gadżety.
 • Polacy są do bólu praktyczni w decyzji kupna czytnika. Dostęp do wielu książek w jednym miejscu, wygoda korzystania, niskie ceny e-booków – to wszystko zachęca do czytania, a nie jakieś wydumane funkcje. Im prościej komunikujemy zalety e-czytania, tym bardziej będzie to skuteczne.
 • Czytanie e-booków nie oznacza porzucenia książek papierowych. To bardzo ważne, bo nie ma sensu antagonizowanie dwóch grup – użytkowników e-książek i papieru. Nie ma tych dwóch grup. Są ci, którzy czytają tylko papier, są ci, którzy czytają zarówno e-booki, jak i papier.
Wybór legalnych źródeł darmowych e-booków

Praktycznie każdy polski sklep z e-bookami posiada u siebie katalog z darmowymi książkami elektronicznymi: cdp.pl, ebookpoint, koobe, ktoczyta.pl, nexto, publio, virtualo, woblink, ZłoteMyśli

Wolne Lektury: http://wolnelektury.pl

- biblioteka cyfrowa tworzona przez Fundację Nowoczesna Polska; oferująca lektury szkolne i inne książki. Lektury są uzupełnione o komentarze i - dla wygody uzytkownika - udostepniane w kilku formatach (w tym niektóre w mp3 - do odsłuchania).

Federacja Bibliotek Cyfrowych: http://fbc.pionier.net.pl

- Korzystając z zamieszczonej na stronie wyszukiwarki, przeszukujemy zasoby 60 bibliotek cyfrowych tworzonych przez biblioteki, uczelnie archiwa, muzea i ośrodki badawcze.

Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona: http://polona.pl

- biblioteka cyfrowa oferująca zdigitalizowane teksty literackie, naukowe, dokumenty historyczne, czasopisma, fotografie i inne, których oryginały znajdują się w Bibliotece Narodowej.

Otwórz Książkę: http://otworzksiazke.pl

- cyfrowa kolekcja współczesnych książek naukowych - przede wszystkim tych, do których dostęp jest utrudniony, np. przez brak dostępności na rynku w formie drukowanej.

Katalog DARMOWE na bookto.pl: http://bookto.pl/katalog/darmowe

- w katalogu są zebrane darmowe e-booki, jakie znajdują się aktualnie w ofercie platform, z którymi współpracujemy. Możecie przejrzeć większość darmowych książek elektronicznych dostępnych na rynku polskim. Oczywiście, konkretne e-booki pobieracie już bezpośrednio z konkretnej platformy, na której znajduje się wybrany przez Was e-book.

FantastykaPolska.pl: http://www.bazaebokow.robertjszmidt.pl/?q=ebooki_r

- prywatna strona Robert J. Szmidta, pisarza SF i fantasy, założyciela a zarazem redaktora naczelnego miesięcznika Science Fiction. Autor zgromadził ponad 500 opowiadań, powieści z kategorii fantastyka napisanych przez znanych polskich autorów, które ukazały się drukiem na łamach istniejących w ostatnich latach czasopism albo w książkach znanych wydawnictw. Wśród autorów m.in.: R. Dębski, M. Mortka, Ł. Orbitowski, A.W. Sawicki, D. Sokołowski, R. Szmidt, A. Zimniak.


Pamięć.pl. Publikacje historyczne i naukowe IPN: http://pamiec.pl/pa/biblioteka-cyfrowa/publikacje

- baza darmowych publikacji historycznych IPN. Obecnie zawiera kilkadziesiąt pozycji. Lista jest na bieżąco aktualizowana. Dostępne formaty: epub, mobi, pdf. Pliki do pobrania bez logowania.

Chmura czytania:  http://www.chmuraczytania.pl/

- projekt prowadzony przez fundację Festina Lente. Kilkadziesiąt tytułów, głównie klasyka literatury polskiej i zagranicznej. Dostępne są e-booki (epub, mobi) i audiobooki (mp3). Katalog bardzo przejrzysty w nawigacji.


 Czytaj za free: http://www.czytajzafree.pl/

- kilkaset darmowych e-booków (klasyka, niezależni autorzy). Serwis współpracuje z Wydawnictwem Nowy Świat.

3 komentarze:

tola pisze...

w tym tygodniu mam zamiar pożyczyć kindle'a od mojego chłopaka i sprawdzić, jak to jest czytać książki z takiego urządzenia :)

Szkoła Książek pisze...

Zdążyłyśmy już zaopatrzyć się w Kindle'a. Są to świetne urządzenia, monitor zaopatrzony jest w efekt papieru elektronicznego, dzięki któremu ekran nie świeci i nie męczą się oczy przy czytaniu. W jednym urządzeniu mieści się ok. 2500 książek. Szybciej się czyta, bateria bardzo długo trzyma, zaoszczędza się miejsce w torebce lub bagażu podróżnym, jest bardzo lekki. Kwestia finansowa też nie jest bez znaczenia. Ostatnio tego typu urządzenia bardzo potaniały.
No i można zaimponować znajomym posiadaniem takiego cacka ;)

tomek pisze...

ja również dziękuję za te informacje, pozdrawiam