12 kwietnia 2017

Gramy w zielone...

Na wiosnę i nie tylko, przygotowałyśmy zielone propozycje, książki z kolorem zielonym w tytule. Dla maturzystów - zakazane!!!

Lucy Maud Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza"
Gdy Maryla i Mateusz Cuthbertowie decydują się przygarnąć chłopca z sierocińca, nie mają pojęcia, że od tej pory ich życie wypełnią niespodzianki. Zaczyna się od tego, że na Zielone Wzgórze w Avonlea przybywa nie chłopiec, lecz jedenastoletnia rudowłosa dziewczynka. Ania to osóbka o nieprzeciętnym temperamencie i wybujałej fantazji. Jej obecność wywróci życie mieszkańców Avonlea do góry nogami, a Zielone Wzgórze nigdy nie będzie takie jak dawniej.


Fannie Flagg "Smażone zielone pomidory"
Rozczulająca i wzruszająca, tryskająca humorem i dramatyczna opowieść o zwykłych ludziach. Kiedy siwowłosa Cleowa Threadgoode opowiada historię swego życia kobiecie, która pogrążyła się w smudze cienia wieku średniego, przenosi się myślami do Alabany lat trzydziestych. We wspomnieniach wraca kawiarnia Whistle Stop, która ma dla swych gości dobrą pieczeń, mocną kawę, namiętności, uczucia, śmiech, a nawet... zbrodnię. 

Katarzyna Grochole "Zielone drzwi"
W pełen uroku i poczucia humoru sposób autorka opowiada o swoim życiu – od momentu narodzin po dzień dzisiejszy.
Autorka wspomina rodzinę, czasy szkolne, domy rodzinne, ukochane zwierzaki, dziecięce niespełnione marzenie – spełnione po latach, swoją pierwszą powieść, młodzieńcze przyjaźnie, różnorodne prace, od pomocy cukiernika przez salową do pracownicy biura matrymonialnego oświadczyny, podróż do Libii, narodziny ukochanej córki, koniec małżeństwa, zmagania z chorobą nowotworową, budowę pierwszego domu, a w końcu literacką przygodę, która trwa do dziś…
A wszystko to ukryte jest za tytułowymi Zielonymi Drzwiami, jednymi z wielu…

Izabela Sowa "Zielone jabłuszko"
Połowa lat osiemdziesiątych. Polska pogrążona w kryzysie i szarej beznadziei. Ania Kropelka mieszka z prababcią, babcią, dziadkiem i kotem Dziurawcem w małym, cichym, trochę nudnym miasteczku. Każdy tutaj żyje życiem innych i marzy o ucieczce za ocean, ale niewielu decyduje się na ten krok. Wolą czekać na cud. Tylko mamie Ani się udało. Jednak Ania nie chce wyjeżdżać. Kocha swoje miejsce na ziemi.
Sentymentalna podróż do czasów, kiedy każde mieszkanie zdobiła meblościanka, w supersamach walczyło się o frykasy na kartki, na listach przebojów królowała Sabrina i tylko uczucia były takie jak dziś. Przyjaźń i miłość tak samo słodkie, a rozczarowanie i odrzucenie – gorzkie.

Ernest Hemingway "Zielone wzgórza Afryki"
W "Zielonych wzgórzach Afryki" wielki pisarz chciał opowiedzieć o kraju, który zafascynował go całkowicie, o przygodach łowieckich, o ludziach i zwierzętach - i przy tej okazji stworzył swój własny znakomity, soczysty, chwilami ironiczny, bardzo prawdziwy autoportret. I to jest jedna z najcenniejszych rzeczy w tej książce, którą tak lubił i która jest, jak sam powiedział, książką "absolutnie prawdziwą", dającą wierny obraz kraju i przygód autora, wielkiego pisarza, wielkiego myśliwego, wielkiego miłośnika Afryki.


Stephen King "Zielona Mila"
Rok 1932. W USA trwa Wielki Kryzys; panuje głód i bezrobocie. Paul Edgecombe pracuje jako strażnik w więzieniu Cold Mountain, do którego trafiają ci, na których państwo postawiło już krzyżyk. To dla nich przeznaczone jest specjalne pomieszczenie przylegające do bloku E, gdzie na drewnianym podium stoi krzesło elektryczne zwane Starą Iskrówą. Ostatnia droga każdego z więźniów będzie prowadzić po zielonym linoleum. Nikt nie wydaje się bardziej zasługiwać na śmierć niż John Coffrey, czarny olbrzym, skazany za przerażającą zbrodnię, której dopuścił się na dwóch małych dziewczynkach. Nie mogłem nic pomóc, powtarzał, gdy go schwytano. Próbowałem to cofnąć, ale było już za późno... Ten, kto sądzi, że wymierzenie sprawiedliwości okaże się łatwe i proste, jest w wielkim błędzie - o czym przekona się podejmując z Johnem Coffreyem koszmarną podróż przez Zieloną Milę...

Krystyna Chiger, Daniel Paisner "Dziewczynka w zielonym sweterku"
Zielony sweterek istnieje do dziś. Jest eksponatem w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu. Prawdziwa historia Krystyny Chiger - żydowskiej dziewczynki, której życie w czasie wojny ocalił Leopold Socha - polski kanalarz ze Lwowa. Przez 14 miesięcy pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. To, co wydawało się okazją do zarobku, stało się jednak heroiczną walką o życie ludzkie... Tytułowa dziewczynka to ośmioletnia Krysia, która opowiada o pobycie w lwowskim getcie i codzienności w cuchnących kanałach. Jej historia jest pełna kontrastów - między przedwojennym, luksusowym życiem rodziny Chigerów a miesiącami spędzonymi w ciemności, brudzie i wilgoci. Ta książka jest zadziwiającym i budzącym nadzieję dowodem siły ludzkiego charakteru. Jest w niej wszystko: strach, rozpacz, miłość, modlitwa, zdrada, nadzieja, intymność...

Stanisława Fleszarowa-Muskat "Portret dziewczyny na zielonym tle"
Wiosenne słońce przypiekało ostro. Chłopcy już się trochę opalili. Agnieszka także miała ochotę zdjąć bluzkę, żeby opalić plecy i ramiona, ale jakoś nie mogła zdecydować się na to. Golizna na plaży czy w telewizji to jednak było co innego niż tu, na łące, gdzie ona sama miałaby się rozebrać przy chłopcach, z którymi pracowała. Uformowała ze zgrabionej trawy pokaźny kopczyk, usiadła i opierając się o niego wystawiła twarz ku słońcu.
- Pobrudzisz sobie bluzkę - zawołał Lucek.
Zauważył - pomyślała ze zdumieniem Agnieszka - jaka jest biała i świeża.
A Darek zaprzestał na chwilę koszenia i patrzył na nią.
- Ładnie ci na zielonym tle - powiedział.

Jan Karon "Te wysokie, zielone wzgórza"
Ponadsześćdziesięcioletni pastor bierze ślub z Cynthią, a do jego domu sprowadza się pasierb. Kontakty z nowymi domownikami nie są najłatwiejsze, jednak pastor odnajduje w nich potwierdzenie słów swojej żony, że w środku jest on śmiałym i nietuzinkowym mężczyzną.



Tadeusz Zwilnian Grabowski "Zielone głębiny"
Składająca się z trzech części powieść, która jest sagą rodzinną, opowiadającą o życiu trzech sióstr w okresie międzywojennym, w trakcie II Wojny Światowej i po wojnie. Jej tło stanowią trudne, a niejednokrotnie skrajne sytuacje, wynikające ze skomplikowanej historii tamtych czasów. Główne postaci powieści są wielokrotnie z nimi konfrontowane, co sprawia, iż losy ich stają się bez wątpienia dramatyczne, a wybory życiowe niezwykle trudne. Tym bardziej, że sił dostarczać może tylko wiara w to, iż w ostatecznym rozrachunku dojdzie do zwycięstwa nadziei nad zwątpieniem. Autor uznał wszystko to zaledwie za punkt wyjścia. Istotą książki jest bowiem psychologiczna analiza zachowań i postaw bohaterek Zielonych głębin. Daje ona czytelnikowi możliwość postrzegania biegu wydarzeń przez pryzmat wielowymiarowych wizerunków głównych postaci powieści - wizerunków stanowiących różnorodne mozaiki, w których wartości ducha przenikają się ze słabościami i upadkami ludzkiej natury.

Barbara Wood " Zielone miasto w słońcu"
Dzieje rodziny angielskiej, która wybrała sobie Kenię na ojczyznę, splatające się z dziejami rodziny Kikuju, dla których Kenia była zawsze ojczyzną. Powieść oparta na wydarzeniach historycznych obejmuje czasy od roku 1919 do lat osiemdziesiątych. Obfituje zarówno w romantyczne, jak i mocne epizody, jest lekka i ciekawa, przy czym rzeczywiście ukazuje nam świat wschodniej Afryki, jakiego nie znamy.
Krystyna Januszewska "Niebo ma kolor zielony"
Powieść o raju utraconym, którego symbolem jest rodzinny dom, a właściwie ogród, wraz z całym bagażem jego jasnych i ciemnych stron. Historia ta odkrywa, jak trudno połączyć ze sobą dwa odmienne światy, tak samo jak trudne jest bliskie obcowanie, gdy jedna ze stron traci to, co kocha ponad wszystko, a drugiej odbiera się niezależność. To powieść współczesna, lecz pojawiają się w niej także wątki z przeszłości, rzucające cień na losy bohaterów. Czy to książka o zdradzie, o niezrozumieniu, o tym, co dzieli, czy o tym, co łączy? O czymkolwiek ona jest, stawia ważne pytania: Czy warto karać, czy wybaczać? Trwać czy trzaskać drzwiami?

Victoria Holt "Zielony blask"
Jessica pragnie życia romantycznego i pełnego przygód, kiedy więc bogaty poszukiwacz opali kupuje rodzinną posiadłość Claweringów, nie bacząc na zakazy zawiera z nim przyjaźń. Dzięki niemu poznaje historię najwartościowszego z opali, legendarnego Zielonego Blasku. Zniknięcie tego kamienia w tajemniczy sposób wiąże się z losami Jessiki i jej bliskich. Za sprawą możnego opiekuna Jessica wychodzi za mąż, wyjeżdża na drugą półkulę i zostaje panią wspaniałej rezydencji na południu Australii - Pawiego Domu. Tam, całkowicie osamotniona, przeżywa chwile grozy. Zaczyna rozumieć, że nie tylko kamień, lecz także jej życie będzie stawką w grze

Kingsley Amis "Zielony człowiek"
Znamienny sierpień 1968 roku. Maurice Allington, angielski oberżysta z uniwersyteckim dyplomem, jest jedynym świadkiem objawień ducha Thomasa Underhilla. Ale nie tylko to wyprowadza go tego lata z równowagi. Umiera jego ojciec, odchodzi żona, ma kłopoty z córką, przeżywa kryzys wieku średniego spotęgowany pijaństwem. Odkrycie klucza do szatańskiej tajemnicy Underhilla i spotkanie twarzą w twarz z nim i jego pomocnikiem - Zielonym Człowiekiem - będzie dla Maurice'a prawdziwą próbą charakteru.

Mario Vargas Llosa "Zielony dom"
Na pustynnym obrzeżu na przekór miastu i przyrodzie powstaje "Zielony Dom", który dla jednych szybko stanie się przybytkiem zakazanych uciech, dla innych tajemniczym symbolem zła i celem świętej wojny, dla wielu zwykłą knajpą oferującą dodatkowe usługi. I tylko dla dwojga ludzi jest to azyl dla miłości, skupiającej w sobie wszystkie możliwe tonacje i barwy namiętności i czułości.



Kristen Britain "Zielony jeździec"
W swojej mającej trwać wiele dni podróży do domu, Karigan G'ladheon przemierza ogromny las zwany Zielonym Płaszczem. Opuściła szkołę albo, bardziej akuratnie to ujmując, została poproszona o jej opuszczenie. Zawieszona permanentnie, powiedział dziekan. I to za co? Za wyzwanie do walki i spuszczenie lania Timasowi Mirwellowi w kręgu ćwiczebnym. Karigan nie czuła żadnych wyrzutów sumienia, stojąc nad dziedzicem prowincji Mirwell i trzymając drewniany miecz do ćwiczeń na jego gardle. Poniżał ją, córkę zwykłego kupca, od pierwszego dnia szkoły. Teraz jednak, gdy ma przed sobą długą drogę do domu, mając nadzieję dotrzeć do Corsy, zanim dotrze tam list dziekana, zastanawia się, czy nie powinna zaciągnąć się na kupiecką barkę, jak zrobił to kiedyś jej ojciec, i już wcale nie wracać. Ma w sobie zbyt wiele dumy, zbyt gorący temperament i pociąg do niebezpieczeństwa, toteż życie pełne podróży, przygód i handlowania będzie jej niewątpliwie odpowiadało, podobnie jak jej ojcu.

Tad Williams "Wieża Zielonego Anioła"
Pierwszy tom ostatniej części wspaniałej trylogii fantasy, kontynuacja Smoczego tronu i Kamienia rozstania. Książka, w której wojna przeplata się z czarami, romans z podstępem, a wszystko powiązane jest porywającą akcją. Wieża Zielonego Anioła przynosi zaskakujące zakończenia magicznego konfliktu, który złamał wszelkie granice czasu i przestrzeni, i rzucił przeciwko sobie ludzi różnych ras i kultur.



Stanley Robinson Kim "Zielony Mars"
Kontynuacja 3-tomowego cyklu o kolonizacji Czerwonej Planety. W pierwszej części, zatytułowanej Czerwony Mars, autor przedstawił technologiczne aspekty ogromnego przedsięwzięcia i jego implikacje społeczne. Bohaterowie drugiej części cyklu przystępują do terraformowania planety. Minęło całe pokolenie, od kiedy pierwsi osadnicy pojawili się na Marsie. Teraz próbują przeobrazić w zielony raj czerwoną, kamienną pustynię. Od tej chwili, niczym za sprawą jakiegoś sekretnego impulsu, wszechogarniająca zielona siła mknęła jak błyskawica i wkrótce cały Mars pulsował już od viriditas. Trzecia część trylogii to Błękitny Mars.

Monique Roffey "Biała kobieta na zielonym rowerze"
Poruszająca i ponadczasowa historia miłosna. Niezapomniana opowieść o Trynidadzie, który czaruje i zniewala, przytłacza i przeraża. George i Sabine Harwood przenoszą się z Anglii na Trynidad. George szybko adaptuje się w egzotycznym miejscu, lecz jego żonę, osamotnioną i wyczerpaną upałem, niepokoi nieuchronne nadejście nowej epoki. Sabine zaczyna obsesyjnie interesować się Erikiem Williamsem, charyzmatycznym przywódcą powstającej właśnie narodowej partii Trynidadu. Ukojenie przynosi jej pisanie listów do Williamsa, w których zawiera wszystkie nadzieje i obawy związane z przyszłością. Nigdy ich jednak nie wysyła. 
Lata mijają, a małżeństwo George’a i Sabine trwa na dobre i na złe. Kiedy George odnajduje listy Sabine, zaczyna rozumieć, jak wiele żona przed nim ukrywała. I odczuwa nagłą, rozpaczliwą potrzebę, by udowodnić jej swoją miłość.

Frank Herbert "Zielony mózg"
Ludzkość toczy zażartą wakę ze zmutowanymi owadami, które opanowały już część obu Ameryk i Azję. Penetrację terenów kontrolowanych przez człowieka prowadzą imitacje ludzi, ukształtowane z milionów drobnych insektów. Na ich ślad trafia jedna ze specjalnych brygad, przeznaczonych do walki i prowadzenia badań w zagrożonych sferach. Rozwiązanie zagadki, czym lub kim są te tajemnicze stworzenia, komplikuje nowy przeciwnik – gigantyczny Zielony Mózg.

Iris Murdoch "Zielony rycerz"
Spokojne życie grupki londyńskich przyjaciół zakłóca seria dramatycznych wydarzeń. Lucas Graffe, historyk, z natury odludek, zabija w obronie własnej człowieka i po procesie znika bez śladu. Clement Graffe, aktor, głęboko przeżywa zniknięcie brata. Ich przyjaciel, Bellamy James, zrywa wszelkie związki ze światem, pozbywa się majątku (nawet ukochanego psa) i postanawia wstąpić do klasztoru. Louise Anderson spostrzega, że nieznajomy mężczyzna stale obserwuje jej dom. Kiedy w końcu Lucas powraca, dochodzi do spotkania braci, w trakcie którego pojawia się niespodziewany gość. Wkrótce staje się jasne, że wszyscy mają do spełnienia niełatwą misję, której celem jest nie tylko zemsta, ale i gruntowna transformacja.

Liliana Fabisińska "Zielony taniec"
Olka i Szymek znają się od urodzenia. Ich rodzice zaprzyjaźnili się jeszcze na studiach, przez pewien czas mieszkali razem, potem kupili mieszkanie w tym samym bloku... Dla wszystkich jest właściwie oczywiste, że chłopak i dziewczyna są parą... a nawet jeśli jeszcze nie są, to na pewno kiedyś będą. Dla wszystkich... oprócz Ewki, która przychodzi do ich klasy i od pierwszego wejrzenia zakochuje się w Szymku.

Katarzyna Gacek, Agnieszka Szczepańska "Zielony trabant"
Zaprzyjaźnione na śmierć i życie kumpelki, nieoczekiwany spadek po zapomnianej ciotce oraz wizja nowego życia w odziedziczonym hotelu z dala od miasta... tak sielankowo mógłby wyglądać scenariusz bajkowego melodramatu – ale bohaterkom „Zielonego trabanta” wszystko idzie na opak. Okazuje się, że doskonale prosperujący za dawnych czasów hotel, teraz odstrasza mocno peerelowskim wyglądem i znajduje się na skraju upadłości. Podjęte próby przywrócenia mu dawnej świetności wydobywają na światło dzienne skomplikowane rodzinne tajemnice oraz zależności. Przyjaciółki muszą stawić czoło kiepskiemu personelowi, głodnym gościom, nachalnemu byłemu mężowi, lokalnym cwaniaczkom oraz żądnym krwi gangsterom.

Herbert Read "Zielone dziecko"
Opowieść zaczyna się w roku 1861 od sfingowanej śmierci prezydenta Olivero, dyktatora południowoamerykańskiej republiki Roncador, który zainscenizował własne zabójstwo. Olivero powraca do rodzinnej Anglii, do wioski, w której się urodził i wychował. Wieczorem w dniu przyjazdu zauważa, że płynący przez wioskę strumień wydaje się płynąć w przeciwnym kierunku i postanawia udać się w górę jego biegu, aby odkryć przyczynę.
Strumień doprowadza Olivero do młyna, gdzie przez oświetlone okno widzi kobietę przywiązaną do krzesła, którą młynarz zmusza do wypicia krwi świeżo zarżniętej owcy. Olivero instynktownie rzuca się do środka przez otwarte okno; jest to „skok w krainę fantazji”. Początkowo młynarz nie stawia oporu i pozwala mu uwolnić kobietę, którą na podstawie koloru skóry Olivero rozpoznaje jako Sally, jedno z dwojga Zielonych Dzieci, które w tajemniczy sposób przybyły do wioski w dniu jego wyjazdu przed 30 laty; Olivero rozpoznaje także w osobie młynarza Kneeshawa, dawnego ucznia wiejskiej szkoły, w której kiedyś uczył. Podczas szamotaniny między nim dwoma, Kneeshaw przypadkowo tonie w stawie młyńskim. Następnego ranka Olivero i Sally kontynuują poszukiwania, w celu odkrycia tajemnicy strumienia, który bierze początek ze stawu na wrzosowiskach powyżej wioski. Brodząc w jego wodach, Sally zaczyna się pogrążać w srebrzystym piasku pokrywającym dno. Olivero rzuca się do niej i trzymając się za ręce, oboje pogrążają się w głębi stawu.
Druga część książki opisuje wydarzenia, jakie miały miejsce między wyjazdem Olivero z wioski jako młodego nauczyciela a jego powrotem jako byłego prezydenta.
Ostatnia część książki ciągnie dalej opowieść od momentu gdy Olivero i Sally znikają pod wodą.

Miljenko Jergović "Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki"
Najnowsza powieść Miljenka Jergovicia to opowieść o pięciu osobach, które połączyła tajemnicza śmierć Srdy Kapurovej, okrutnie zamordowanej dziewczynki żebrzącej na ulicach Zagrzebia. Opowieści śledczego, nocnego stróża z kostnicy, przypadkowego przechodnia tworzą swoistą kronikę Zagrzebia i jego mieszkańców, zarówno tych rodowitych, jak i przyjezdnych, w tym uchodźców z ogarniętych wojną terenów nowych państw bałkańskich. Burzliwa historia ostatniej dekady XX wieku to czas, kiedy fermentują najprzedziwniejsze poglądy, dochodzą do głosu skrywane namiętności, a codzienność staje się wyrazista aż do bólu. Śmierć Srdy niczym zerwana tama uruchamia lawinową opowieść o meandrach życia w chorwackiej stolicy, która przyciąga jak magnes i wykrzywia oblicza jej mieszkańców jak soczewka.

Wanda Szymanowska "Zielone kalosze"
Antonina, po trzydziestu latach nieudanego małżeństwa, postanawia uciec ze złotej klatki, w której dała się zamknąć. Przyjeżdża do wsi Ruczaj Dolny, w której wynajmuje niewielki, zaniedbany domek. Po raz pierwszy w życiu nie ma sprecyzowanych planów na przyszłość i nie wie, z czego będzie się utrzymywać. Wie jedno – jest wolna!
Czy przyzwyczajona do miejskich wygód bohaterka odnajdzie spokój i szczęście w niewielkiej chatce stojącej pośród pól i lasów? Czy zdoła przegonić duchy przeszłości i zacząć życie od nowa? A może odważy się pokochać kogoś raz jeszcze?
Podobno droga do szczęścia jest wyboista i trudna… Być może jednak jest po prostu przykryta warstwą błota, którą pokonają najzwyklejsze na świecie zielone kalosze?


Monika Czopek "Zielone serca"
„Zielone Serca” to historia dwóch licealistek, które mają niezwykły pomysł na podryw. A jednocześnie to doskonała dawka humoru, niepohamowanej młodzieńczej pomysłowości i energii oraz mini poradnik dojrzewania zarówno dla nastoletnich dziewczyn, jak i chłopaków.




Małgorzata Szumska "Zielona sukienka"
„Zielona sukienka” to opowieść o miłości i pamięci oraz o współczesnej wyprawie w głąb Rosji śladami rodzinnej historii. Przeszłość miesza się tu z teraźniejszością, a dzisiejsza Rosja przegląda się w złowrogim obliczu ZSRR. Jest w tej opowieści i kolej transsyberyjska i buriacki szaman i morze samogonu, a także młodzi Rosjanie nieznający historii i kazachska bohema, której marzy się Zachód.


Igor Ostachowicz "Zielona wyspa"
Bezludna wyspa. Raj w wersji all inclusive dla singla. Samotność, cisza, krajobraz jak z katalogu – oferta biura podróży wydawała się idealna. Dla Magdy te wakacje miały być odskocznią od niesatysfakcjonującej codzienności u boku bogatego męża. Zamiast wymarzonej i dobrze opłaconej samotni dostała jednak towarzystwo tajemniczego mężczyzny. Kim jest nieznajomy? Skąd wziął się na wyspie? Co wydarzy się między nim a Magdą?



Źródło: portal LUBIMY CZYTAĆ

Brak komentarzy: