11 stycznia 2010

"Trylogia Czarnego Maga". Część I.

"Gildia magów"
Cykl „Trylogia Czarnego Maga”, to seria książek fantasy autorstwa australijskiej pisarki Trudy Canavan. Pierwsza powieść nosi tytuł „Gildia Magów” i opowiada o dziewczynie, która zupełnie niespodziewanie, odkrywa u siebie zdolności magiczne. Stało się to kiedy władający miastem Imardin magowie zgromadzili się, aby podobnie jak co roku, wypędzić z miasta włóczęgów, uliczników i żebraków. Ukrywając się za niewidzialną dla innych tarczą, pewni swej mocy mistrzowie magicznych dyscyplin wyruszyli przeciwko miejscowej biedocie, wałęsającej się po miejskich ulicach. Żebracy i włóczędzy nie poddawali się bez walki, co odważniejsi i młodsi rzucali w magów kamieniami, które odbijały się od niewidzialnej przeszkody. Tak było dopóki kamienia nie rzuciła Sonea, biedna samotna dziewczyna w łachmanach. Ku zdumieniu wszystkich, rzucony przez żebraczkę kamień przebił magiczną osłonę dosięgając jednego z magów.
Członkowie Gildii Magów zrozumieli wówczas, że stało się coś, co dotąd wydawało się niemożliwie – w mieście jest nieszkolona magiczna. Mistrzowie Magii doskonale wiedzieli, że dziewczyna posiada tajemną moc, która w każdej chwili może wyrwać się spod kontroli i okazać się bardzo niebezpieczna, zarówno dla samej dziewczyny, jak i dla jej otoczenia. W niebezpieczeństwie mogła znaleźć się nie tylko niewinna dziewczyna, ale także całe miasto. Postanowiono odnaleźć żebraczkę i zaproponować jej przeszkolenie i przyłączenie do Gildii. Gdyby się zgodziła, czekałoby ją życie pełne przygód i magii, gdyby jednak odmówiła, magowie pozbawiliby jej tej magii. Tymczasem, nieświadoma niczego Sonea, sama przerażona własnym czynem, schroniła się w kryjówce księcia złodziei, ale magowie nie poddali się i wytrwale szukali dziewczyny, by w końcu ją znaleźć i przekonać do wstąpienia do Gildii …
Powieść „Uczennica Maga” opowiada o drodze Sonei do poznania tajników potężnej magii, jej nauce u magów, z których nie wszyscy byli zwolennikami przyjęcia żebraczki w swoje elitarne szeregi. Jest to bardzo ciekawa opowieść, w której aż roi się od niesamowitych przygód, rozgrywających się w tajemnym, fantastycznym, mistrzowsko stworzonym przez autorkę świecie. Pomimo, że powieść napisała kobieta, a jej bohaterką jej młoda dziewczyna, książka spodoba się także czytelnikom płci męskiej, którzy znajdą w niej ciekawe opisy pościgów, porywającą i dynamiczną akcję i ciekawych, nietuzinkowych bohaterów.
Gorąco polecam tę powieść, jak i całą trylogię na długie zimowe wieczory.
Marek

Brak komentarzy: