23 września 2014

Książek o książkach ciąg dalszy

Jan Tomkowski: Zamieszkać w bibliotece

Drugie, rozszerzone wydanie znakomitego tomu esejów o literaturze i sztuce czytania pióra Jana Tomkowskiego. Chociaż czytanie powinno być radością, najczęściej bywa obowiązkiem, koniecznością, częścią edukacji, snobistyczną potrzebą. Czy musimy czytać książki reklamowane w mediach? A może warto powrócić do klasyków? Jaką rolę spełnia literatura w życiu codziennym: historii obyczajów, modzie, podróżach, a nawet kuchni? Czy to możliwe, by w epoce komputerów Biblioteka pozostała naszym domem?

Jarosław Iwaszkiewicz: Rozmowy o książkach

Obszerny wybór recenzji i felietonów, które Jarosław Iwaszkiewicz w swojej rubryce zatytułowanej Rozmowy o książkach, opublikował w latach 1954-1979 na łamach dziennika „Życie Warszawy”. W tych lapidarnych tekstach pisarz jednocześnie opowiada o swoich bieżących lekturach, ale także o swoim życiu codziennym, o ludziach, z którymi się przyjaźnił lub choćby tylko spotkał, wielokrotnie wraca pamięcią...

Jasper Fforde: Skok w dobrą książkę

Bohaterka Porwania Jane E. dzielnie znosi sławę i delektuje się życiem rodzinnym - choć nie bez drobnych przeszkód, takich jak zniknięcie męża z rzeczywistego świata... A potem, jak zwykle, w świecie ruchomego czasu, korporacji i książek przydarza jej się milion nieprawdopodobnych rzeczy.
Dzięki talentom i pomocy postaci literackich nieraz ocala własną skórę, ale czy uda jej się na czas ocalić przyszłość świata?

Jose Carlos Samoza: Jaskinia Filozofów

Starożytna Grecja, epoka platońska. Atenami wstrząsa seria tajemniczych morderstw. Ofiarami padają młodzi chłopcy, uczniowie Akademii Platońskiej. śledztwo prowadzi Herakles Pontor. Taka jest treść książki, nad którą pracuje tłumacz. Ma do dyspozycji stary papirus z rozmaitymi uwagami pierwszego komentatora tekstu. Odkrywa coraz to dziwniejsze cechy tłumaczonej powieści, odkrywa w tekście zaskakujące zbieżności z własną egzystencją, odkrywa w nim wreszcie samego siebie. Intensywne poszukiwanie klucza do powieści, będące udziałem tłumacza, udzieli się czytelnikom. Platon i jego idee są pretekstem dla ciekawego eksperymentu literackiego, a lektura tej książki wciągnie nawet tych, którzy nigdy nie sięgną po samego Platona.W listopadzie 2002 roku Jaskinia filozofów została uhonorowana najbardziej prestiżowa brytyjską nagrodą The Gold Dagger Award przyznawaną corocznie za najlepszą powieść kryminalną.

Jostein Gaarder: Magiczna biblioteka Bibbi Bokken

Magiczny thriller o historii książki.
Mieszkające w Norwegii kuzynostwo – Berit i Nils piszą do siebie listy w zeszycie, który wysyłają pocztą. To inteligentne, sprytne dzieci z olbrzymią wyobraźnią. 
Pewnego dnia, oprócz zwykłych zdarzeń, Berit opisuje spotkanie z Bibbi Bokken, tajemniczą bibliotekarką, która z wielkim zaangażowaniem tworzy dzieło swojego życia: podziemną bibliotekę ukrytą pod lodowcem. Spotkanie to jest pretekstem do wtajemniczenia czytelników w magiczny świat książki: od jej narodzin w głowie pisarza, przez druk aż po metody jej księgowania. Głównym tematem książki jest literatura i umiłowanie czytania. Książka świetnie motywuje dzieci, by czytały więcej.
Gaarder napisał tę książkę z pomocą telefonu i faxu we współpracy z autorem Klausem Hagerupem. Książka ma formę wymiany listowej między dwoma pisarzami. Narratorem jest Jostein Gaarder, ukrywający się pod postacią bohaterki powieści - Berit Boyum, mieszkającej w Fjaerland nad fiordem, w zachodniej Norwegii. Klaus Hagerup jest głosem jej kuzyna Nilsa Boyum z Oslo.

Juan Jose Millas: Porządek alfabetyczny

Trawiony gorączką trzynastoletni Julio trafia do innego świata, gdzie wszystko wydaje się bardziej intensywne. Jednak po pewnym czasie tę drugą stronę życia nawiedza kataklizm uciekają z niej książki, potem litery i słowa, wraz z nimi zaś oznaczane przez nie przedmioty. Świat pustoszeje i ulega deformacji, pogrążając się w chaosie, a pozbawieni daru nazywania ludzie schodzą do poziomu barbarzyńców.

Julian Sanchez: Antykwariusz


Znany antykwariusz, Artur Aiguader, wchodzi w posiadanie bezcennego manuskryptu. Wynika z niego, że na terenie Barcelony jest ukryty niezwykły przedmiot, tzw. Kamień Boga o magicznej mocy, schowany w XV wieku na prośbę Żydów-przechrztów. Po brutalnym morderstwie Aiguadera sprawą zajmuje się jego przybrany syn i spadkobierca, pisarz Enrique Alonso. Będzie próbował rozszyfrować zagadkę z przeszłości, znaleźć skarb i rozwikłać tajemnicę zabójstwa antykwariusza. Intryga a la Agatha Christie i wątki biblijne.

Karen Fowler: Klub miłośników Jane Austen

W Dolinie Kalifornijskiej pięć kobiet i mężczyzna spotykają się, by rozmawiać o książkach Jane Austen. Trwa to pół roku, a w tym czasie małżeństwa przechodzą próby, rozkwitają romanse i rodzi się miłość. Zwolennicy Jane Austen odnajdą tu echa jej dzieł, wszyscy zaś mogą delektować się wizją, która ponad stuleciami łączy dwie autorki wyrafinowanej satyry społecznej. To książka, którą Austen mogłaby napisać, gdyby żyła w Kalifornii XXI wieku.

Kelly Stuart: Księga ksiąg utraconych

Pierwszy utwór komiczny w historii literatury, poemat Margites Homera, zaginął - pamięć odtwórców była krótka, o Margites pisano jedynie w dziełach innych autorów. Z opisu zniszczeń, jakim uległy prace Richarda Burtona po jego śmierci, widać, że nie stało się to wcale za sprawą małżonki, chociaż to jej najczęściej przypisuje się winę. Planowane powieści Dostojewskiego bynajmniej nie przepadły, lecz zostały przez autora połączone i rozbudowane w jedną - Braci Karamazow. Nie wiadomo, czy kiedyś odnajdzie się mityczna powieść Brunona Schulza Mesjasz, nie żyją już bodaj wszyscy, którzy cokolwiek o niej wiedzieli: bratanek pisarza Alex, szwedzki ambasador Öberg, Jerzy Ficowski... Tak można by długo. Stuart Kelly, na podstawie zachowanych dokumentów, przekazów, zapisków rekonstruuje żywoty ksiąg (także manuskryptów), które nie przetrwały do naszych czasów. Nie zawsze też wiadomo, czy rzeczywiście powstały albo czy miały taką formę, jaką zwykło się im przypisywać (księgi Starego Testamentu). Nie dość tego - wątpliwości budzi niekiedy także istnienie samych autorów, jak choćby Homera, według niektórych naukowców będącego postacią-kompozytem, nazwą nadaną grupie recytatorów. 

Małgorzata Musierowicz: Frywolitki czyli Ostatnio przeczytałam książkę!

Książka zawiera teksty z ostatnich lat, miesięcy, a nawet tygodni. Felietony te, poświęcone książkom i przyjemności czytania, mówią też o sztuce i życiu, o miłości i przyjaźni, o ogrodach i gotowaniu, o radościach i smutkach. Frywolitki przeznaczone są dla młodzieży, lecz zyskały też bardzo liczne grono czytelników dorosłych.

Marcello Simoni: Handlarz ksiąg przeklętych

Pełne przygód poszukiwania tajemniczego manuskryptu. Fascynująca podróż przez Włochy, Francję i Hiszpanię. Skomplikowane zagadki, tajemnicze wskazówki i osobliwe przesłania…
Środa Popielcowa 1205 roku. Ojciec Vivïen z Narbonne szykuje się do ucieczki, ścigany przez jeźdźców w dziwacznych maskach. Zakonnik posiada coś bardzo cennego, czego nie zamierza oddać swym prześladowcom. Po upływie trzynastu lat od tamtego dnia Ignacio z Toledo, kupiec handlujący relikwiami, otrzymuje od weneckiego szlachcica zadanie zdobycia niezwykle rzadkiej księgi, „Uter Ventorum”. Podobno ma ona moc przyzywania aniołów. Raz przywołane istoty nadprzyrodzone są skłonne wyjawić tajemnice potęg niebieskich. Szybko okazuje się, że nie tylko Ignacio poszukuje tajemniczego manuskryptu. W jego posiadanie chcą wejść podejrzani osobnicy, którzy nie zawahają się uciec do podstępu, a nawet do zbrodni.
Komu pierwszemu uda się odnaleźć księgę? Na jakie poświęcenia gotowi są ci, którzy pragną ją odnaleźć?

Maria Izaguirre: Tamte cudowne lata


„Tęsknię za czasem, kiedy byliśmy panami życia”, mówi, krzątając się po kuchni, Lola. Jej dawna egzystencja, pełna marzeń, poświęcona była książkom i dyskusjom w kawiarniach, leniwym sjestom i snuciu wizji lepszej Hiszpanii, która w tamtym okresie powoli uczyła się demokracji. Jednakże przyszedł rok 1936, rok wybuchu hiszpańskiej wojny domowej, i życie zamieniło się w walkę. Teraz, po piętnastu latach, Loli i jej mężowi Matíasowi pozostał jedynie mały antykwariat, na wpół ukryty w jednej ze starych madryckich dzielnic, i sprzedawanie przypadkowym klientom romansów i zapomnianych klasyków. To tutaj, w tej skromnej księgarence, pewnego popołudnia roku 1951 Lola pozna Alice, kobietę, która znalazła w literaturze sens istnienia. We dwie, czytając wspólnie jedną książkę, zabiorą nas do Anglii początków XX wieku, gdzie poznamy pewną dziewczynkę, dorastającą w nieświadomości, kim byli jej rodzice. 
Powieść Marian Izaguirre to hołd złożony lekturze, ale również opowieść o dwóch kobietach, które wiedzą o życiu zbyt dużo, by móc o tym mówić.

Markus Zusak: Złodziejka książek

Światowy bestseller, na podstawie którego powstał film wytwórni Twentieth Century Fox.
Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki „Podręcznikowi grabarza” uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze…

Mary Ann Shaffer, Annie Barrows: Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek

Jest rok 1946. Juliet, młoda pisarka, objeżdża zniszczoną Anglię, promując swą książkę i szukając tematu do następnej. Przypadkiem dowiaduje się o małej wyspie, na której istnieje dziwne Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek. Powołali je podczas wojny rolnicy i gospodynie, by uratować kilka osób przed aresztowaniem. Ale jak się ma literatura do placka z obierek? Zaciekawiona Juliet odwiedza wyspę, co zupełnie zmienia jej życie...
Napisana lekko i z humorem, niezwykła historia o ludzkich uczuciach i książkach „pomagających znieść rzeczy normalnie niemożliwe do zniesienia”.
Źródło: portal Lubimy Czytać

Brak komentarzy: