14 kwietnia 2010

19 marca 2010 roku Klub Miłośników Książki oraz chętni maturzyści pod opieką bibliotekarzy, Anny Kras i Anety Świtaj, udali się na wycieczkę do Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego mieszczącej się w Kampusie Oliwa.
Na samym początku zachwycił nas sam budynek biblioteki. Bardzo nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne widoczne już z zewnątrz, a także ogromna przestrzeń i funkcjonalne rozmieszczenie zbiorów i czytelni wewnątrz biblioteki.
Pani Aneta Świtaj oprowadziła nas po obszarze udostępnionym czytelnikom. Zaczęliśmy od zapoznania się z ogólnymi zasadami korzystania i poruszania się po bibliotece. Okazało się, że w zasadzie tylko niewielkie rejony budynku są niedostępne dla użytkowników. Znając reguły rządzące wyszukiwaniem, ustawieniem zbiorów w wolnym dostępie, korzystaniem z czytelni i innych usług biblioteki (kserowanie, drukowanie, korzystanie z baz danych, z katalogów itp.) czytelnik praktycznie samodzielnie może korzystać z zasobów książnicy. Zaznajomiliśmy się także z funkcjonowaniem czytelni zbiorów specjalnych. Okazało się, że można obejrzeć filmy niedostępne nigdzie indziej lub wysłuchać unikalnych nagrań. 
Byliśmy pod wrażeniem tego, że w zasadzie każdy chętny może bez ograniczeń korzystać na miejscu ze zbiorów, a biblioteka staje się miejscem nie tylko pracy naukowej, ale także miłego spędzania czasu wolnego.


Potem odwiedziliśmy także Targi Edukacyjne 2010 odbywające się na terenie Uniwersytetu Gdańskiego.

Brak komentarzy: