10 lutego 2010

Książki "filmowe"

Louisa May Alcott "Małe kobietki"
Bohaterami tej książki są cztery dziewczynki wzrastające w atmosferze nie bogatego, ale za to ciepłego, pełnego miłości domu. Stają one wobec trudnego egzaminu życia. Obdarzona dużą urodą, czuła Meg (najstarsza z nich), nieśmiała i wielkoduszna Beth, postrzelona, lecz ambitna i szlachetna Jo oraz samolubna Amy - każda z nich na swój sposób podchodzi do obowiązków i zabawy, każda inaczej przeżywa radości i smutki, a jednocześnie są bardzo do siebie podobne: cechuje je fantazja i duma, a przede wszystkim poszanowanie zasad wpojonych im przez matkę - kobietę niezwykłej dobroci i mądrości, a także bezgranicznie oddanego rodzinie ojca. Śledząc przedstawioną tu historię panien March, można się łatwo domyślić, jakie wartości przeniosły do swego dorosłego życia z tego pięknego okresu, gdy były "kobietkami".

Jane Austen "Duma i uprzedzenie"
Na początku dziewiętnastego stulecia każdy niezbyt zamożny ojciec córek - zwłaszcza kiedy miał ich na przykład pięć - nader często musiał zadawać sobie pytanie: kiedyż to w sąsiedztwie pojawi się jakiś odpowiedni kawaler?
A kiedy się już pojawił, następowały perypetie, które Jane Austen z upodobaniem opisywała. "Duma i uprzedzenie" uznana została za arcydzieło w dorobku tej angielskiej pisarki, głównie dzięki zabawnym, zgoła dickensowskim opisom postaci głupich i niesympatycznych. Swoje znaczenie miały też melancholijna refleksja nad rolą pieniądza i pozycji społecznej, które decydowały o życiu młodej panny, oraz znakomity, powściągliwy styl, doskonale oddający harmonię opisywanego świata.

Jane Austen "Rozważna i romantyczna"
„Rozważna i romantyczna” to historia pełnej wdzięku i zdrowego rozsądku Elinor oraz uczuciowej i impulsywnej Marianne, która przez zamiłowanie do przygód nieomal ściąga na siebie hańbę i nieszczęście. Przedstawiając tak kontrastowo różne bohaterki, autorka ujawnia niepospolity zmysł komizmu i po raz kolejny daje wyraz przekonaniu, iż najwyższą zasadą w życiu młodej panny winien być umiar.
„Rozważna i romantyczna”, jedna z najbardziej lubianych powieści Austen, doczekała się wielu ekranizacji, w tym znakomitego filmu Anga Lee z Emmą Thompson, Kate Winslet i Hugh Grantem w rolach głównych.

Emily Brontë "Wichrowe wzgórza"
Opowieść o wielkiej, niszczącej sile namiętności. Panna z dobrego domu, Katarzyna Earnshaw, kocha odwzajemnioną miłością  znajdę Heathcliffa, którego nie może jednak poślubić, gdyż na przeszkodzie stoją konwenanse. Niespełnione uczucie wywołuje lawinę zdarzeń, które stają się przyczyną rodzinnej tragedii. Powieść początkowo niedoceniona przez krytykę, zdobyła wkrótce uznanie i miano arcydzieła powieści wiktoriańskiej.

John le Carre "Wierny ogrodnik"
Nairobi. Brutalne morderstwo żony brytyjskiego dyplomaty. Kenijska policja prowadzi śledztwo ospale, brytyjscy urzędnicy nabierają wody w usta, a przysłani z Londynu zbyt gorliwi funkcjonariusze Scotland Yardu zostają szybko odsunięci od sprawy. 
Justin Quayle, mąż zamordowanej, zaczyna dochodzić prawdy na własną rękę. Odkrywa, że żona zdobyła pewne informacje o potężnym koncernie farmaceutycznym. I że teraz to on jest celem zabójców... Oskarżycielska, niezwykle aktualna powieść, obnażająca zbrodnicze oblicze międzynarodowych wielkich korporacji i wielkiej polityki. John le Carré jest głosem naszych czasów! "Daily Telegraph" Walkę wywiadów zastąpiła równie bezwzględna rywalizacja i ponure machinacje międzynarodowych potęg przemysłowych, których cel jest zawsze ten sam - zysk za wszelką cenę. "Sunday Herald" Wielkie pieniądze, hipokryzja polityków, skorumpowani urzędnicy i policjanci ukazani z prawdziwą maestrią i zgryźliwą ironią.

Tracy Chevalier "Dziewczyna z perłą"
W połowie swojej kariery znany holenderski artysta Johanes Vermeer namalował studium dziewczyny w turbanie i z kolczykiem z perłą. Często nazywano ją holenderską Moną Lizą. Co takiego Vermeer zrobił kobiecie, która od ponad trzystu lat patrzy na nas z obrazu Dziewczyna z perłą? Dlaczego raz wydaje się radosna, innym razem smutna. Przeczytaj historię opowiedzianą przez Tracy Chevalier (autorkę znaną także z książki Spadające anioły), a zrozumiesz, czym jest chorobliwe uzależnienie od piękna. W powieści Tracy Chevalier prawda i fikcja splatają się, tworząc zadziwiająco spójną wizję zmysłowego i artystycznego przebudzenia, widzianego oczami dziewczyny, która stała się inspiracją dla malarza. Historia ta doczekała się ekranizacji i już w drugiej dekadzie maja obecnego roku będziemy mieli okazję porównać książkę z adaptacją filmową dzieła.

Choderlos de Laclos "Niebezpieczne związki"
Panoramiczny obraz życia i obyczajowości osiemnastowiecznej arystokracji francuskiej. 
Jesteśmy świadkami dramatu namiętności, który rozgrywa się między markizą de Merteuil , wicehrabią de Valmont i prezydentową de Tourvel. Na początku nic jeszcze nie zapowiada tragicznego rozwoju wypadków. Rozpętana intryga zatacza coraz szersze kręgi, by w końcu pochłonąć wszystkich jej uczestników.

Umberto Eco "Imię róży"
Listopad 1327 roku. Do znamienitego opactwa benedyktynów w północnych Włoszech przybywa uczony franciszkanin, Wilhelm z Baskerville, któremu towarzyszy uczeń i sekretarz, nowicjusz Adso z Melku. W klasztorze panuje ponury nastrój. Opat zwraca się do Wilhelma z prośbą o pomoc w rozwikłaniu zagadki tajemniczej śmierci jednego z mnichów. Sprawa jest nagląca, gdyż za kilka dni w opactwie ma się odbyć ważna debata teologiczna, w której wezmą udział dostojnicy kościelni, z wielkim inkwizytorem Bernardem Gui na czele. Tymczasem dochodzi do kolejnych morderstw. Przenikliwy Anglik orientuje się, że wyjaśnienia mrocznego sekretu należy szukać w klasztornej bibliotece. Bogaty księgozbiór, w którym nie brak dzieł uważanych za niebezpieczne, mieści się w salach tworzących labirynt. Intruz może tam łatwo zabłądzić, a nawet - jak krążą słuchy - postradać zmysły.

Michael Ende "Nie kończąca się opowieść"
Bastian Baltazar Buks wchodzi przypadkiem do antykwariatu i znajduje niezwykłą książkę zatytułowaną Nie Kończąca Się Historia. Czytając ją, przenosi się do krainy fantazji, gdzie przestaje być zwyczajnym chłopcem i staje się bohaterem. Tylko on może uratować Cesarzową oraz powstrzymać zagładę całej Fantazjany…
Przepiękna książka o potędze wyobraźni, klasyka literatury dziecięcej.

Nick Evans "Zaklinacz koni"
Dziewczynka i jej koń nieoczekiwanie dostają się pod koła wielkiej ciężarówki. Nie ma ofiar śmiertelnych, ale wypadek wywiera destrukcyjny wpływ zarówno na życie dziewczynki, jak i jej konia. Matka poszkodowanej nie zgadza się na uśpienie straszliwie poranionego konia, czując, że wówczas w jej córce również coś umrze. Przejeżdża pół Ameryki w poszukiwaniu zaklinacza - człowieka, który potrafi oddziaływać na psychikę koni... Prawa do ekranizacji książki zostały sprzedane Hollywood Pictures i Robertowi Redfordowi za rekordową sumę trzech milionów dolarów, a prawa do tłumaczenia osiemnastu krajom na całym świecie.

Helen Fielding "Dziennik Bridget Jones"
Kapitalny obraz życia niezamężnej dziewczyny lat dziewięćdziesiątych. Bridget - ulubiona bohaterka milionów kobiet (i nie tylko) na świecie oraz jej zabawny dziennik bije wszelkie rekordy popularności. Bridget wspięła się na sam szczyt sławy - dotarła do Hollywood. Film z Renee Zellweger w roli tytułowej stał się przebojem kinowym.

Francis Scott Key Fitzgerald "Wielki Gatsby"
Romantyczna miłość zniszczona przez okrutną mamonę i kult pieniądza to jeden z motywów, które przewijają się jak obrazy w twórczości Fitzgeralda. Nie inaczej jest w przypadku książki "Wielki Gatsby", która opowiada historię parweniusza zakochanego w pustej kobiecie. Mimo, że pochodzi ona z "lepszej", bogatszej sfery, to okazuje się, że owa sfera ma na jej charakter trujący wpływ. Daisy Buchanan to taka dzisiejsza "laleczka Barbie", niemniej Gatsby pozostaje nią urzeczony. Historia zdobywania fortuny, osiągania powodzenia oraz to, w jaki sposób te czynniki oddziaływają na naszą osobowość – oto najsłynniejsza powieść tego wybitnego pisarza. Wielokrotnie wydawana, tłumaczona, filmowana; dlatego sądzę, że warto ją przeczytać, zastanowić się nad własnym życiem i odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy nie kierują mną te same mechanizmy, którym poddali się bohaterowie? Choć historia została osadzona w latach 20-tych to można śmiało przenieść ją na grunt dnia dzisiejszego. Każdy bowiem ma swój własny "American dream", do którego spełnienia dąży. Fitzgerald pomaga nam to odkryć, a także zastanowić się czy za pieniądze można kupić wszystko. Nie jest przy tym jednak nudny i moralizatorski. Powieść jest na tyle żywa, że wciąga czytelnika. A język naprawdę porusza. Polecam zatem gorąco!

Edward Morgan Forster "Pokój z widokiem"
Młoda Angielka, Lucy Honeychurch, wędrując z przewodnikiem pod pachą po Europie, dociera do Florencji. W podróży towarzyszy jej kuzynka-przyzwoitka nazywana przez wszystkich "tą biedną Charlottą". Obie damy zatrzymują się w pensjonacie będącym stałą przystanią angielskich turystów z "belle epoque". Tu młoda kobieta poznaje ekscentrycznego George'a Emersona, który sprawia, że lodowate do tej pory serce dziewczyny budzi się do życia. Lucy, rozdarta między nieangielską namiętnością a wiktoriańską pruderią, zaczyna się buntować przeciwko konwenansom swego środowiska...
Świetne, komediowe portrety angielskich turystów, subtelna ironia i niezwykły urok przywołanego tu świata z początku XX wieku zapewniły powieści miejsce w kanonie literatury współczesnej.

Edward Morgan Forster "Powrót do Howards End"
Anglia, początek XX wieku. Odchodzi stary świat, którego symbolem jest Howards End, wiekowe wiejskie domostwo. Jego właścicielka zaprzyjaźnia się z otwartą na świat i wyemancypowaną intelektualistką. Ta osobliwa przyjaźń będzie miała całkiem życiowe konsekwencje – umierająca ziemianka ofiaruje nowej znajomej swoją ukochaną posiadłość. Ostatnia wola wyrażona jest jednak nieformalnie, toteż mąż zmarłej wyrzuca testament do kosza. Po śmierci żony – kierując się wyrzutami sumienia, ale i osamotnieniem – postanawia poślubić pokrzywdzoną przez siebie kobietę. Czy wrażliwa intelektualistka o liberalnych poglądach odnajdzie się u boku aktywnego, mocno stąpającego po ziemi mężczyzny?

Kauzo Ishiguro "Okruchy dnia"
Uhonorowana Bookerem trzecia powieść Ishiguro. Ogromny rozgłos przyniosła jej ekranizacja z Anthonym Hopkinsem, wyróżniona 8 nominacjami do Oscara. Narratorem książki jest Stevens, angielski kamerdyner, który wierność wobec pracodawcy i wypełnianie obowiązków stawia ponad wszystko. Swoje dotychczasowe życie w całości podporządkował służbie u lorda Darlingtona. Po śmierci chlebodawcy nadal prowadzi jego dom. Podczas krótkiego urlopu wyrusza samochodem do Kornwalii, by namówić do powrotu dawną gospodynię - pannę Kenton. Rozpamiętuje minione lata. Proces analizy jest bolesny i przypomina budzenie się z długiego snu. Drobiazgowy Stevens odkrywa, że cała jego egzystencja była w istocie jedynie namiastką prawdziwego życia, że bezpowrotnie utracił szansę na osobiste szczęście.

Nikos Kazantzakis "Grek Zorba"
Aleksy Zorba - człowiek wolny, żyjący w ścisłym związku z naturą, poddający się jej prawom, czerpiący radość ze wszystkiego, co go otacza - niczym Odys błądzi po morzach i lądach, a także między teoriami i systemami. Zorba, bez zniekształcającego pryzmatu rozsądku, odczuwa istnienie ziemi, wody, zwierząt i Boga. W momentach silnych wzruszeń, kiedy nie potrafi znaleźć odpowiednich słów, bierze w dłonie santuri, gra i tańczy, wyrażając tańcem swój zachwyt, cierpienie, radość i ból, swoją filozofią życia.


Keneally Thomas "Lista Schindlera"
Niemiecki przemysłowiec, członek NSDAP, hedonista i kobieciarz, który ryzykując życie i majątek ratuje tysiąc dwustu Żydów, pracowników swojej fabryki – historia Oskara Schindlera to jeszcze jeden dowód, że życie pisze najbardziej nieprawdopodobne scenariusze.
Ta niezwykła opowieść, która zyskała ostateczny kształt w poruszającym filmie Stevena Spielberga, rozegrała się podczas wojny, ale na nowo zaczęła się w 1982 roku, kiedy australijski powieściopisarz Thomas Keneally poznał Poldka Pfefferberga, jednego z Żydów ocalonych przez Oskara Schindlera. Zainspirowany jego wspomnieniami i wyprawą do Polski, stworzył powieść Schindler’s Ark, nagrodzoną prestiżową Booker Prize, która stała się podstawą filmu Spielberga z 1993 roku (po ekranizacji tytuł książki zmieniono na Listę Schindlera).

Gaston Leroux "Upiór w operze"
Upiór z opery istniał naprawdę. Od pierwszych chwil, kiedy zacząłem przeglądać dokumenty Akademii Muzycznej, uderzyła mnie nadzwyczajna zbieżność między zjawiskami łączonymi zazwyczaj z duchem, a jednym z najbardziej tajemniczych i fantastycznych dramatów, jakie kiedykolwiek miały poruszać Paryż. Doszedłem wkrótce do wniosku, że można będzie, być może, racjonalnie wyjaśnić jedną historię dzięki drugiej. U podstaw sukcesu jaki odniósł Gaston Leroux , leży mistrzowska umiejętność zawiązania intrygi, poparta diaboliczną wręcz inwencją. Upiór w operze wciąga nas w niesamowitą przygodę, trzymającą w napięciu od pierwszych do ostatnich zdań opowieści.

Susan Minot "Wieczór"
Bohaterka, żegnając się z życiem, wspomina je: wielka miłość, zrządzenia losu, ludzkie wybory, siła pamięci Ann Lord przeżyła sześćdziesiąt pięć lat, trzykrotnie wychodziła za mąż, ma trzy córki i syna. Umierając na raka, przez ostatnie dni wspomina swe życie i ważnych dla niej ludzi. W szczególności Harrisa Ardena, poznanego latem 1954 roku na ślubie przyjaciółki i będącego największą miłością Ann. Tamten weekend w Maine zmienił całą jej przyszłość...

Audrey Niffenegger "Żona podróżnika w czasie"
Henry, bibliotekarz z Chicago, jest zaburzony... chronologicznie. Nie ma wpływu na to, gdzie i kiedy zniknie oraz w jakim miejscu i czasie się pojawi. Swoją przyszłą żonę, Clarę, spotyka w wieku 36 lat, gdy ona jest małą dziewczynką. Potem bywa od niej młodszy i starszy, bo Clara dorasta "normalnie". Jakimś cudem udaje im się wziąć ślub, lecz wspólne życie obfituje w nieoczekiwane wypadki, a miłość narażona jest na ciężkie próby.

Maragaret Mitchell "Przeminęło z wiatrem"
Scarlett jest zbyt nowoczesna jak na czasy w których przypadło jej żyć – mądra, zaradna i … kokietka jakich mało. Ta ostatnia cecha w połączeniu z wyrachowaniem ratuje ją z niejednej trudnej sytuacji życiowej. W najbardziej upokarzającym momencie swojego życia, Scarlett poznaje mężczyznę w jednakowym stopniu zepsutego co ona sama. Początkowa nienawiść zmienia się w miłość, którą Scarlett doceni dopiero wtedy, gdy ją straci… „Przeminęło z wiatrem” to nie jest tylko romans z wojną w tle, ale też historia o tym jak można mieć szczęście na wyciągnięcie ręki i je przegapić…żeby tylko zorientować się zanim będzie za późno…

Michael Ondaatje "Angielski pacjent"
Utkana z niedomówień i nastrojów poetycka opowieść, która zaczyna się pod koniec drugiej wojny światowej, w zrujnowanym pałacu na południu Włoch. Kanadyjska pielęgniarka, Hana, opiekuje się bezimiennym pacjentem, którego płonący samolot rozbił się na Saharze. Ciężko poparzonego uratowali Beduini i przetransportowali do szpitala. Hana otacza go troskliwą opieką, czyta mu książkę, która może być kluczem do poznania jego przeszłości. Pamięć niezwykłego pacjenta stopniowo powraca i odkrywa jego mroczną tajemnicę. Hana towarzyszy mu w ostatnich dniach próbując zapomnieć o swoich bolesnych przeżyciach. „Angielski pacjent” jest historią miłości uwikłanej w okrucieństwa wojny, uczucia niespełnionego, z góry skazanego na przegraną.

Pu Yi "Byłem ostatnim cesarzem Chin"
Autobiografia Aisina Giro Pu Yi oparta jest na zeszytach zapisywanych przez Pu Yi w okresie, gdy był więziony przez komunistów. 
Po śmierci w 1908 r. cesarza Guangxu następcą zostaje jego bratanek Pu Yi, trzyletni chłopczyk. Chiny wahają się między zamknięciem się w sobie a otwarciem na Zachód. Zakazane Miasto już wkrótce będzie tylko opustoszałą widownią grabieży i zniszczeń. 
Włoski reżyser Bernardo Bertolucci kręcąc "Ostatniego cesarza", film nagrodzony później 9 Oscarami, oparł się na opublikowanej przez Pu Yi autobiografii, wyjątkowej historii cesarza, który dokonał żywota jako ogrodnik, pracownik pekińskiego ogrodu botanicznego.

Annie Rice "Wywiad z wampirem"
Louis de Pointe du Lac, arystokrata z Luizjany, opowiada dziennikarzowi o swojej podróży przez życie i nieśmiertelność. Zmieniony w wampira przez ponurego Lestata, wiedzie egzystencję, której nie rozumie i do końca nie akceptuje. Jedyną jego towarzyszką jest Klaudia -; ukochana kobieta zaklęta w ciele dziecka. Łączy ich chęć poznania podobnych sobie istot i zajadła nienawiść do wspólnego stwórcy -; Lestata. Nasyciwszy się zemstą, Louis i Klaudia wyruszają do Europy, by znaleźć swoje miejsce i odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Spotkany w Paryżu Armand wprowadza ich w społeczność wampirów. Wydana w 1976 roku pierwsza część "Kronik wampirów" to bestsellerowy debiut Anne Rice, który legł u podstaw całej jej kariery.

Nicholas Sparks "List w butelce"
Wyrzucona za burtę butelka, zdana na kaprys losu, mogła trafić w najodleglejszy zakątek świata. Zamiast tego, po niecałym miesiącu podróży, wypłynęła na plaży nad zatoką Cape Cod, gdzie znalazła ją spędzająca nadmorskie wakacje Theresa Osborne, dziennikarka z Bostonu, samotnie wychowująca dwunastoletniego syna. W środku był list miłosny napisany do zmarłej żony i zaczynający się od słów: "Moja najdroższa Catherine, tęsknię za Tobą, ukochana, tak jak zawsze, ale dzisiaj było mi bardzo ciężko, bo ocean śpiewał o naszym wspólnym życiu." Zaintrygowana i przejęta do głębi historią pary kochanków, Theresa rozpoczyna poszukiwania człowieka, który potrafił tak mocno i wiernie kochać. Kim był mężczyzna? Gdzie się teraz znajduje? Jej spotkanie z tajemniczym Garrettem zaowocuje wielką miłością.

J.R.R. Tolkien "Władca pierścieni"
Fantastyczna epopeja Władca Pierścieni to jedno z największych dzieł literackich. Tolkien tchnął nowe życie w dawne tradycje i na ich kanwie zbudował jedyną w swoim rodzaju powieść przygodową ze starożytną legendą i prostą ogólnoludzką prawdą moralną jako osnową. Wątki Hobbista zostały rozwinięte i podbudowane głębszą refleksją. Ogniwem łączącym obie powieści jest Pierścień - w trylogii już nie tylko magiczny przedmiot, lecz potężne narzędzie zła, decydujące o losach całego świata. Kaprysy historii XX wieku sprawiły, że dzieło Tolkiena stało się aktualne. Pisarz przeciwny był jednak odczytywaniu Władcy Pierścieni jako alegorii naszych czasów, uważając ją za zbyt wąską. W postaci hobbita Froda przedstawił bowiem uniwersalnego szarego człowieka każdej epoki. Ostatecznie przecież to nie potęga umysłu czy siła fizyczna staje się ratunkiem dla świata, ale zwykły odruch serca, czysto ludzka zdolność do okazania miłosierdzia, która pozwala zwyciężyć zło.
W zamierzchłych czasach kowale elfów wykuli Pierścienie Mocy. Lecz Sauron, Mroczny Władca, stworzył w tajemnicy Jedyny Pierścień, napełniając go swą potęgą, aby rządził pozostałymi. Ale Pierścień zniknął i przepadł gdzieś w Śródziemiu. Minęło wiele wieków, zanim się odnalazł i trafił w ręce hobbita, którego przeznaczeniem stała się wędrówka do Krainy Cienia, by zniszczyć Jedyny Pierścień...
Drużyna Pierścienia wyrusza z Shire. Żaden z uczestników wprawy - hobbici Frodo, Sam, Pippin i Merry, czarodziej Gandalf, krasnolud Gimli, elf Legolas, Boromir z Gondoru i tajemniczy Obieżyświat - nie wie, co czeka u kresu podróży. Ale są pewni jednego: jeśli nie wypełnią misji, świat ogarną Ciemności...

Edith Wharton "Wiek niewinności"
Nowy Jork, lata 70. XIX wieku. Newland Archer zaręczony jest z piękną i dobrze urodzoną Mary Welland - w ten sposób mają się połączyć dwie z najbardziej wpływowych rodzin w mieście. Tymczasem z Europy przyjeżdża hrabina Ellen Olenska, a wyższe sfery natychmiast zaczynają plotkować na jej temat. 
Piękna, tajemnicza Ellen uciekła od męża i pragnie wziąć z nim rozwód, co bulwersuje tutejsze konserwatywne środowisko. Ellen jest kuzynką uroczej i naiwnej Mary Welland, nie do końca orientującej się w układach i intrygach śmietanki towarzyskiej. Dziewczyna szczerze kocha Newlanda, ale ten zakochuje się w jej wyrafinowanej, światowej kuzynce i to z wzajemnością. Oboje jednak zdają sobie sprawę z tego, że ich związek wywołałby ogromny skandal...
Znakomita powieść o hipokryzji, aluzjach, milczących porozumieniach oraz wszechwładnie panującym konwenansie, który rozdzielił dwoje kochających się ludzi.
Na podstawie książki powstał głośny film Martina Scorsese pod tym samym tytułem.

Maria Rodziewiczówna "Między ustami a brzegiem pucharu"
Berlin przełomu wieków XIX i XX, Powracający z nocnej hulanki hrabia Wentzel Croy-Dulmen przypadkiem ratuje z opresji piękną cudzoziemkę i wyzywa jej napastnika na pojedynek. Tajemnicza dama znika, rzuciwszy na pożegnanie kilka ironicznych słów, a on - idzie się wyspać do swego pałacu przy alei Pod Lipami. Ani wybawca, ani ocalona nie wiedzą, że oto zostali dotknięci wielką tęsknotą i trudną miłością, która oboje zmusi do wyrzeczeń...

Bradford Barbara Taylor "Kariera Emmy Harte"
Emma Harte jest jedną z najbogatszych kobiet na świecie i seniorką rodu. Jej imperium obejmujące sieć domów towarowych rozciąga się od Anglii, poprzez wielkie miasta Ameryki aż po dziewicze ostępy Australii. Jednakże droga Emmy do sukcesu była długa i wyboista. Kiedy jako szesnastolatka ze złamanym sercem i nieślubnym dzieckiem wkraczała w dorosłe życie, była rozczarowana i skrzywdzona. To przełomowe doświadczenie, a także kolejne trudne momenty w życiu wykształciły w niej wolę walki, cierpliwość, wytrwałość i... pokorę.

Thomas Harris "Milczenie owiec"
Słynna, nagrodzona pięcioma Oskarami ekranizacja z Anthonym Hopkinsem i Jode Foster. Seria morderstw młodych kobiet wywołuje panikę w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie zbrodnie dokonywane są z niezwykłym okrucieństwem. Śledztwo prowadzi początkująca funkcjonariuszka FBI Clarice Starling. Musi uciec się do pomocy przebywającego w szpitalu dla psychicznie chorych przestępców zbrodniarza o wybitnej inteligencji, doktora Hannibala Lectera.

Günter Grass "Blaszany bębenek"
Blaszany bębenek, otoczony niegdyś atmosferą skandalu, będący obiektem nienawistnych napaści, a jednocześnie wydawany w milionowych nakładach na całym świecie, nagradzany, przeniesiony na ekran przez Volkera Schlondorffa, wszechstronnie analizowany i komentowany - jest powieścią uznaną za najważniejsze dzieło powojennej literatury niemieckiej, jedno z arcydzieł literatury swiatowej XX wieku.
Poetycko - symboliczna opwieść o małym chłopcu, który - widząc wokół siebie okropieństwa hitlerowskich Niemiec - decyduje się pozostać dzieckiem, aby nie brać za ten świat odpowiedzialności.


Bohumil Hrabal "Pociągi pod specjalnym nadzorem"
Pełna absurdalnego humoru, bystrym okiem uchwycona migawka rzeczywistości.
Jest to niekonwencjonalna powieść inspirowana postacią grafika-abstrakcjonisty Vladimira Boudnika (1924-68), opowieść o przyjaźni i wspólnych poszukiwaniach nowych źródeł inspiracji - w knajpach, na ulicy, wśród zwyczajnych ludzi - a także historia narodzin hrabalowskiej estetyki i wizji świata.
Opatrzona przez autora podtytułem Teksty pedagogiczne, przez kilkanaście lat funkcjonowała w obiegu niezależnym.

Victor Hugo "Nędznicy"
Temat to zaiste romantyczny: zbiegły galernik i złoczyńca, zmuszony do opieki nad osieroconą dziewczynką, doświadcza duchowego przeistoczenia. A dodajmy, że ta malownicza historia rozgrywa się na tle burz i zamętu rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich, stanowiąc jedynie pretekst do przedstawienia barwnej panoramy ludzkich losów. Nic dziwnego zatem, że dzieje Kozety i Jeana Valjeana od ponad półtora stulecia pobudzają wyobraźnię czytelników, twórców zaś inspirują do mniej lub bardziej wiernych adaptacji.

Ken Elton Kesey "Lot nad kukułczym gniazdem"
"Lot nad kukułczym gniazdem" to książka, której nie należy brać dosłownie. Autor opisuje życie w szpitalu psychiatrycznym. Bohaterem książki jest McMurphy, który trafił na odział zamknięty po pobiciu człowieka. Narrator-autor pięknym stylem opisuje życie w szpitalu. "Opieka" jest upadlająca, niszcząca. Pacjenci są poniżani. Książka w swojej wymowie jest protestem przeciwko totalitaryzmowi. Opowiada o losie jednostek wrażliwych i nieprzystosowanych, które nie mają czego szukać w społeczeństwie i które się izoluje. Powieść ta, jak i cała literatura piękna jest parabolą. Nie należy jej brać dosłownie.

Stephen King "Skazani na Shawshank"
Ta znakomita choć bardzo krótka powieść przedstawia niezwykłą historię Andy’ego, który spędził przeszło 30 lat w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Shawshank za zbrodnię, której nie popełnił, spisaną przez odsiadującego dożywocie za potrójne zabójstwo Rudego, jego przyjaciela, który pragnie dać świadectwo swojej fascynacji opisywaną postacią. Andy różni się od innych więźniów, jest małomówny, opanowany, życie za kratkami spędza samotnie, samotnie też stawia czoło maltretującym go homoseksualistom. Z czasem okazuje się, że cechuje go również niezwykła wytrwałość i przebiegłość. Nie daje się zastraszyć ani złamać, uparcie dąży do wyznaczonego celu, choć ten cel wydaje się nieosiągalnie daleki. Stopniowo zapewnia sobie przychylność szefa strażników i dyrektora, zaczyna prowadzić rozrastającą się więzienną bibliotekę. Tylko raz traci zimną krew, gdy do więzienia trafia człowiek, który wyjawia mu, że zna mordercę jego żony, ale dyrektor nie zamierza wypuścić z rąk człowieka, który dzięki wiedzy finansowej maskuje jego machinacje. Krótkotrwała wojna kończy się nieuchronną klęską Andy’ego, ale dyrektor, ani nikt ze współwięźniów nie zdają sobie sprawy z tego, że Andy ma w zanadrzu atut najmocniejszy ze wszystkich. Od 30 lat bowiem, w tajemnicy przed wszystkimi, kopie tunel, którym w decydującym momencie wydostaje się na wolność. Koniec powieści stwarza szerokie pole do rozmaitych interpretacji. Czy bowiem Andy, zagadkowo zdystansowany i nierealny, nie jest jedynie ukrytym alter ego narratora, czy nie jest personifikacją nadziei człowieka, któremu wyrok nie pozostawia wielu szans na marzenia? Andy to nieugięty duch, przykład dumy i wytrwałości, naturalnego parcia ku wolności, i to właśnie ten duch uzewnętrznia się w niesamowitej ucieczce Andy’ego, jego opowieści o ukrytych pieniądzach i marzeniu o nowym życiu na meksykańskiej plaży.

Dennis Lehane "Gdzie jesteś Amando?"
Ktokolwiek zetknął się z prozą Lehane’a wie, że historie, które opowiada długo nie pozwolą nam o sobie zapomnieć. „Gdzie jesteś, Amando?” to z pewnością najbardziej wstrząsająca z powieści Lehane’a. Zaginęła czteroletnia dziewczynka o imieniu Amanda. Przy tego typu zdarzeniu nasuwają się najbardziej najczarniejsze scenariusze: porwanie dla okupu, morderstwo czy wreszcie pedofilia. Cała bostońska policja, media oraz sąsiedzi nie szczędzą wysiłków, aby dziecko odnaleźć. Bostońskie ulice zostają obficie oklejone plakatami z podobizną Amandy, a we wszystkich wiadomościach telewizyjnych i prasowych wciąż pojawiają się wzmianki o zaginięciu czy postępach w śledztwie. Czas mija, ale czteroletnia Amanda się nie odnajduje. Mnożą się jedynie pytania i domysły, lecz śledztwo nie posuwa się naprzód. Pytanie, które zadają sobie niemal wszyscy: „Gdzie jesteś, Amando?”, pozostaje bez odpowiedzi. Dlatego ciotka i wuj Amandy angażują parę znanych prywatnych detektywów. Oboje, Angie Gennaro i Patrick Kenzie są nie tylko znani w Bostonie, ale i obytym w pozostałych powieściach Lehane czytelnikom. Mimo wielu obaw podejmują się poszukiwań Amandy. No i zaczyna się akcja powieści rozkręcać. Drogi poszukiwań obficie się rozgałęziają i budzą coraz więcej wątpliwości natury moralnej. Odkrywana prawda może stać się nie do zniesienia, zaś cena znalezienia Amandy również staje się wysoka dla wielu, którzy jej poszukują. Tak, jednego możemy być pewni jako czytelnicy, że historia, którą i tym razem opowiada Lehane długo nie pozwoli nam o sobie zapomnieć. Chociaż, to znakomicie napisany thriller, który czyta się gładko i który potrafi autentycznie „wciągnąć”, jednak nie przeleci on przez czytelnika bez echa. Zmusza bowiem do refleksji, do zadania sobie pytań natury filozoficzno-moralnej, które stawiają sobie również bohaterowie: gdzie jest Bóg? Dlaczego pozwala na to, by świat był takim szambem i czy wolno Go wyręczać w poprawianiu tego świata? Czy można czynić dobro środkami, którymi posługuje się zło? Co to takiego „dobro dziecka”? I dlaczego, do cholery, ktoś, kto miał koszmarne dzieciństwo może nie zostać psychopatycznym potworem a drugi nim zostanie?

Ira Levin "Dziecko Rosemary"
Dziwni sąsiedzi, niepokojące odgłosy zza ściany i sny przerażające jak horror, tajemnicze napoje, zioła o odstręczającym zapachu, śmierć przyjaciela, mroczne książki zawierające informacje, od których cierpnie skóra – czego jeszcze potrzebuje młoda, prostoduszna, oczekująca swego pierwszego dziecka kobieta, by uwierzyć, że jej mąż oddał duszę diabłu i jemu poświęcił dziecko, które ona nosi w sobie?
Na podstawie tej przejmującej powieści Roman Polański nakręcił oscarowy film z Mią Farrow i Johnem Cassavetesem w rolach głównych. Muzykę skomponował Krzysztof Komeda (między innymi słynną kołysankę).

Cecelia Ahern "P.S. Kocham Cię"
Jest to książka, przy której będziecie śmiać się i płakać. Książka, która wywołuje w nas prawdziwe emocje. Trzydziestoletnia Holly traci męża i próbuje przywyknąć do nowej sytuacji. Jak się domyślacie nie jest to łatwe. Bardzo trudno jest rozstać się z kimś z kim dzieliło się życie. Holly nie dopuszcza do siebie myśli, że Gerry odszedł i w pewnym sensie ma rację, bo on jest z nią nadal poprzez listy. Tuż przed śmiercią napisał serię listów, na każdy miesiąc jeden, postarał się by Holly je otrzymała w odpowiednim momencie. Za pomocą tych listów Gerry powoli odchodzi z jej życia, jest to forma pożegnania. Powieść bardzo ciepła i wzruszająca. Świetna narracja pozwala nam czytać o poważanych sprawach bez zbędnej nostalgii, a czasem nawet z nutką dowcipu.

Szolem Alejchem "Dzieje Tewjego Mleczarza"
Tewje jest ubogim mleczarzem z żydowskiej wsi Anatevki, który nieustannie szuka sposobności do zarobienia pieniędzy, mimo iż w duchu uznaje swoją biedotę i nie wini się za nią. Z żoną Golde posiada pięć córek, które ma zamiar po kolei wydać za mąż. Każdą sytuację życiową Tewje tłumaczy sobie cytatami z Biblii i Midraszy. Pierwsze rozdziały opowiadają o zdarzeniach, które miały miejsce w życiu Tewji - jak podwiózł dwie kobiety na drodze i jak stracił pieniądze wchodząc układ z niegodnym zaufania żydem. Kolejne rozdziały opisują wydanie za mąż kolejnych córek żyda - Cejtł, która chce wyjść za biednego krawca, Motela Kamzoila, mimo, iż chce się z nią ożenić najbogatszy w wiosce żyd, Lazar Wolf; Hodł, która chce wyjść za młodego żyda o rewolucyjnych poglądach, Perszinga; Chawy, która pragnie poślubić kogoś, kto nie jest żydem; Szprince, zakochanej w bogatym żydzie, którego rodzina nie zezwala na ślub; Bełkie, która żeni się zgodnie z wolą ojca za bogatego Pedocera; ostatnie rozdziały opisują z kolei wtrącanie się Rosjan w sprawy Żydów i w efekcie wysiedlenia mieszkańców wioski.

Fiodor Dostojewski "Zbrodnia i kara"
Petersburg 1865 r. Po prospekcie Newskim suną bogate powozy, z których wychylają się panie w przepysznych toaletach i eleganccy panowie. Jadą do teatru, opery, na bal, na bankiet... Tymczasem kilka przecznic dalej zupełnie inny świat - ciasne uliczki, pijani przechodnie, głodne i zaniedbane dzieci. Przy jednej z takich uliczek, zaułku Stolarnym, mieszka ubogi student, Rodion Raskolnikow. Boleje nad tym, że choć inteligentny i pełen planów, nie może się realizować z powodu braku pieniędzy. Tworzy nawet teorię, która powiedzie go do mieszkania starej lichwiarki po to, by zabić... Ale zbrodnia to dopiero początek trudnej i bolesnej historii Raskolnikowa.

Fiodor Dostojewski "Bracia Karamazow"
Ostatnia powieść jednego z tytanów literatury rosyjskiej, i zarazem światowej, powstała w latach 1879-1880, opowiada "dzieje jednej rodziny", w której popełnione zostało ojcobójstwo. Tłem jest barwny, panoramiczny obraz XIX-wiecznej Rosji. Ale najważniejsze są w powieści uniwersalne pytania - tzw. przeklęte problemy - stojące zawsze przed człowiekiem, niezależnie od epoki. Dymitr Karamazow mówi: "A mnie męczy Bóg. Tylko to mnie męczy. 
A co, jeżeli Go nie ma?". I tu pojawia się znane już ze "Zbrodni i kary" słynne zdanie: "Jeśli Boga nie ma, to wszystko jest dozwolone". Tak twierdzi drugi z braci, Iwan Karamazow, symbol zła, wcielenie demonicznego rozumu, autor "Legendy o Wielkim Inkwizytorze" - proroczo ostrzegającej przed totalitaryzmem. I jest jeszcze brat trzeci, Alosza, ucieleśnienie dobra, miłości i harmonii, który przynosi otuchę i nadzieję w zakończeniu powieści. "Bracia Karamazow" - podsumowanie twórczości pisarza - przedstawiają, jak pisze Paweł Hertz, "podstawowe sprawy ludzkiego istnienia doprowadzone do granic ostatecznego napięcia". Jednocześnie utwór prezentuje całe mistrzostwo talentu Dostojewskiego: nowatorstwo konstrukcji powieściowej, wnikliwość analizy psychologicznej, głębię w ukazywaniu świadomości ludzkiej, bogactwo problematyki filozoficznej i moralnej. Dzięki tym cechom swego pisarstwa Dostojewski wywarł ogromny wpływ zarówno na literaturę rosyjską, jak światową. A jego powieści skłaniają do refleksji, wzruszają i zachwycają kolejne pokolenia.

Alexandre Dumas ojciec "Dama Kameliowa"
XIX-wieczna Francja. Między piękną, wrażliwą i nieszczęśliwą kurtyzaną a nieodpowiedzialnym lekkoduchem wybucha gorąca miłość. Historia tego związku jest niezwykle burzliwa, obfituje w liczne zmiany sytuacji. Nie raz kochankowie, wspólnie i każde z osobna, rozważają decyzję o rozstaniu, nie raz dochodzą do wniosku, że nie mogą bez siebie żyć. Jak poradzą sobie z trudną sytuacją materialną? Czy będą w stanie dostosować swój tryb życia i realizacje marzeń do możliwości? Czy będą w stanie stawić czoła konwenansom i zakłamanej moralności? I czy wreszcie każde z nich będzie w stanie dostosować swój charakter do partnera? Czy ich związek ma szanse na to, by mówiono o nim: żyli długo i szczęśliwie. Tekst powieści opracowano na podstawie anonimowego przekładu z początku XX w.

Alexandre Dumas ojciec "Hrabia Monte Christo"
Jedna z najwybitniejszych powieści Aleksandra Dumasa, w której wątki polityczne i obyczajowe splatają się z barwną historią XIX-wiecznej Francji po upadku Napoleona. Młody oficer marynarki Edmund Dantès został właśnie mianowany kapitanem trójmasztowca i zamierza poślubić ukochaną Mércedès.
W dniu ślubu jest aresztowany w wyniku donosu zazdrosnych przyjaciół, pomawiających go o udział w spisku mającym przywrócić rządy Bonapartego. Dantès spędził czternaście lat w więzieniu, gdzie powinien pozostać do końca życia. Jednak udaje mu się uciec w brawurowym stylu. Odnajduje skarb na wyspie Monte Christo, kierując się wskazówkami współwięźnia księdza Farii. W końcu jako majętny i ekscentryczny hrabia Monte Christo wraca do Francji, aby dokonać wyrafinowanej zemsty na zdrajcach z przeszłości.

Tomasz Mann "Buddenbrookowie"
Tomasz Mann (1875-1955) był najwybitniejszym pisarzem niemieckim pierwszej połowy XX wieku. Tworzył prozę opisującą konflikt między myślą i duchem a życiem, charakterystyczny dla rozpadającego się mieszczańskiego świata. Mann w mistrzowski sposób opisywał jego zwyrodnienie i rozkład, wnikliwie obserwując niemieckie społeczeństwo. Dzięki temu "Buddenbrookowie" mają w literaturze niemieckiej tę sama rangę, jaką w piśmiennictwie angielskim zdobył "Klub Pickwicka" Dickensa, a we francuskim - "Komedia ludzka" Balzaka.
"Buddenbrookowie" (1901, wydanie polskie 1931), powieść, która przyniosła autorowi światowy rozgłos i Nagrodę Nobla w 1929 roku, to kronika świetności, a potem schyłku kupieckiego rodu z Lubeki. Książka przedtawia historię czterech pokoleń rodziny, przy czym centralną postacią jest Tomasz Buddenbrook, na którego przykładzie Mann ukazuje degradację i przeobrażenie mieszczańskiego systemu wartości w pusty ceremoniał i grę pozorów.

Tomasz Mann "Śmierć w Wenecji"
Uznany pisarz i zarazem mieszczanin, przestrzegający form przynależnych jego klasie, Gustav von Aschenbach przybywa do Wenecji. Już w czasie podróży owe "formy" ulegają pewnemu zniekształceniu (pojawienie się rudzielca, pasażer na statku, gondolier), co stanie się zapowiedzią przyszłych wydarzeń. Człowiekowi pokroju Aschenbacha, żyjącemu u schyłku epoki mieszczaństwa, świat wydaje się uporządkowany, każde pojęcie zdefiniowane. Zwłaszcza piękno znajduje się w kręgu zainteresowania Aschenbacha. Cały porządek tego świata upada, gdy pisarz "poznaje" 14-letniego Tadzia.
"Śmierć w Wenecji" jest niesamowitą opowieścią nie tylko o pięknie, ale również o niejednoznaczności świata, w którym niezachwiane przekonania muszą lec w gruzach.

Stephanie Meyer "Zmierzch"
Niezwykle porywająca opowieść, która trzyma czytelnika w napięciu do samego końca. Jej bohaterka, siedemnastoletnia Isabella Swan, przeprowadza się do ponurego miasteczka w deszczowym stanie Washington i poznaje tajemniczego, przystojnego Edwarda Cullena. Chłopak ma nadludzkie zdolności - nie można mu się oprzeć, ale i nie można go rozgryźć. Dziewczyna usiłuje poznać jego mroczne sekrety, nie zdaje sobie jednak sprawy, że naraża tym siebie i swoich najbliższych na niebezpieczeństwo. Okazuje się, bowiem, że zakochała się w wampirze…

Stephanie Meyer "Księżyc w nowiu"
Podobnie jak pierwsza powieść o nastoletniej Isabelli Swan Księżyc w nowiu jest połączeniem romansu z trzymającym w napięciu horrorem, w którym rozterki zakochanej dziewczyny przeplatają się z opisami mrożących krew w żyłach niesamowitych wydarzeń. Sądząc po popularności wszystkich tomów sagi, nie tylko jej bohaterka, ale i sama autorka ma duże szanse na nieśmiertelność. Edward Cullen to wciąż dla Belli najważniejsza osoba pod słońcem. Są parą i jest im razem cudownie. Gdyby tylko chłopak nie był wampirem! Niestety, ten fakt wszystko komplikuje, także z pozoru niewinną zażyłość dziewczyny z przyjacielem z dzieciństwa Jacobem. Wiosną Edward musiał bronić ukochanej przed swoim krwiożerczym pobratymcem, jesienią zakochani uświadamiają sobie, że był to dopiero początek ich kłopotów…

Stephanie Meyer "Zaćmienie"
Trzeci tom wampirzej sagi miłosnej. Kiedy media zaczynają donosić o serii tajemniczych morderstw w Seattle, a do lasów wokół Forks powraca żądna zemsty wampirzyca, Bella uświadamia sobie, że znowu grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo. W dodatku, wiedząc, że jej decyzja może doprowadzić do odnowienia odwiecznego konfliktu pomiędzy wampirami a wilkołakami, zmuszona jest wybierać pomiędzy miłością Edwarda a przyjaźnią Jacoba. Zbliża się też zakończenie roku szkolnego, a więc termin przemiany - czy Bella ma wybrać życie czy śmierć?

Erich Segal "Love story"
Najsłynniejsza opowieść miłosna naszych czasów, przetłumaczona na kilkadziesiąt jezyków i sprzedana w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. Oliver Barrett IV jest studentem prawa na Harvardzie. Jenny Cavillieri uczy się w konserwatorium muzycznym na Uniwersytecie Radcliffe. On ma bogatych rodziców, którzy chcą, by syn poślubił dziewczynę o tym samym statusie społecznym. Ona pochodzi z ubogiej rodziny robotniczej. On lubi sport, ona kocha muzykę. Dzieli ich wszystko, a łączy miłość, dla której nie ma barier. Ale ich szczęście zakończy się zbyt szybko...

Erich Segal "Ostatni akord"
Dawni kochankowie spotykają się ponownie. Przed osiemnastu laty jako młodzi lekarze wyjechali razem do Etiopii w ramach akcji pomocy Médecine Internationale. Ich namiętny romans zakończył się tragicznie. Kiedy postrzelony przez partyzantów Matthew, długo nie odzyskując przytomności, przebywał w szpitalu, Silvia zniknęła bez jakichkolwiek wyjaśnień wkrótce potem dowiedział się, że poślubiła włoskiego przemysłowca. Minęło wiele czasu, zanim odzyskał równowagę psychiczną, ułożył na nowo życie, założył własną rodzinę. Teraz jest światowej sławy specjalistą w dziedzinie leczenia raka. Pojawienie się Silvii, która niespodziewanie prosi go o pomoc, burzy jego spokój. Silvia jest śmiertelnie chora - ma nieoperowalny nowotwór mózgu. Czy zdoła ocalić dawną ukochaną? Czy los da obojgu jeszcze jedną szansę na wspólne szczęście? W miniserialu, zrealizowanym przez telewizję CBS na podstawie książki, główne role zagrali Rob Morrow, Marisa Tomei i Mathilda May.

John Steinbeck"Myszy i ludzie"
Akcja książki osadzona jest w latach trzydziestych XX wieku - w okresie wielkiej migracji zarobkowej. Powieść opowiada historię dwóch przyjaciół, poszukujących swojego miejsca w życiu. George Milton i Lennie Small przemierzają setki kilometrów, by znaleźć pracę. Ich marzeniem jest mieć własną farmę, na której będą chodować króliki.
Powieść traktuje o przyjaźni, rasizmie, nierówności pomiędzy silnymi a słabymi, białymi a czarnymi, młodymi a starymi, kobietami a mężczyznami – a więc o skomplikowanych stosunkach międzyludzkich. Ważnym motywem są też marzenia, przedstawione jako potężna siła.

John Steinbeck "Na wschód od Edenu"
"Na wschód od Edenu" opowiada o losach dwóch braci: jednego wrażliwego, odrzuconego, trochę niepoczytalnego buntownika i drugiego uroczego, kochanego, lubianego przez wszystkich. Przedstawia walkę o akceptację i zrozumienie. Opisuje potrzebę ojcowskiej miłości i prawdziwie złą kobietę.
Jest to prawdopodobnie najambitniejszy utwór Steinbecka. Realistyczna saga rodziny kalifornijskich farmerów, alegoryczna przypowieść o walce dobra i zła w człowieku, nowoczesna wersja biblijnego mitu o Kainie i Ablu.
Książka początkowo miała być opowieścią o dziejach rodziny autora. W ostatecznej wersji jego przodkowie, Steinbeckowie i Hamiltonowie, pojawiają się jako postacie drugoplanowe, a na planie pierwszym rozgrywa się dramatyczna historia fikcyjnej rodziny Trasków.
Powieść została przeniesiona na ekran, a reżyserii podjął się sam Elia Kazan, zaś w rolę zbuntowanego brata wcielił się rewelacyjny James Dean.

Bram Stoker "Dracula"
Najsłynniejsza powieść wampiryczna. Szczytowe osiągnięcie literatury grozy. Owiana legendą dzięki licznym ekranizacjom. Irlandzki dziennikarz Bram Stoker oparł swoją powieść na biografii okrutnego księcia rumuńskiego z XV wieku Vlada Draculi. Bohatera narodowego Rumunii uczynił synem nocy i krwiożerczym demonem. Dracula to przerażający wampir mieszkający w górach Transylwanii, w ponurym i złowieszczym zamku. Nienasycony hrabia-wampir postanawia przenieść się do Londynu, aby tam polować na nowe ofiary. Dracula wynajmuje firmę prawniczą, która wyszukuje mu odpowiednią posiadłość. Do zamku w Transylwanii zaś przyjeżdża młody prawnik Jonathan Harker, który ma sfinalizować kontrakt zakupu posiadłości. Hrabia wyjeżdża do Londynu, a Jonathan zostaje uwięziony i pozostawiony dla „rozrywki” trzem młodym wampirzycom. Młodemu prawnikowi udaje się jednak zbiec i wraz z przyjaciółmi postanawia zgładzić wampira.

Jonathan Swift "Podróże Guliwera"
Tytułowy bohater od zawsze marzył o dalekich wyprawach w nieznane. Przy pierwszej nadarzającej się okazji wyruszył w daleki rejs. Niestety, jego statek rozbił się i tylko on ocalał. Trafił do kraju Liliputów, w którym przeżył mnóstwo przygód. W końcu udało mu się wydostać z tej niezwykłej krainy i wrócić do żony i dzieci. Po powrocie nie mógł jednak zbyt długo zagrzać miejsca i znów wyruszył w rejs. Tym razem trafił do kraju olbrzymów...

Patrick Süskind "Pachnidło"
Jan Baptysta Grenuille, dziwaczny karzeł o niepospolitym zmyśle węchu, tworzy najdoskonalsze na świecie eliksiry do produkcji perfum. Owładnięty ideą fixe, by stworzyć wonność nad wonnościami z dziewiczego kobiecego ciała, postanawia znaleźć dziewczynę o idealnym zapachu, choćby nawet miał popełnić zbrodnię Sugestywna panorama XVIII-wiecznego Paryża, pełna niezwykłych zdarzeń i postaci.

William Szekspir "Hamlet"
Tytułowemu bohaterowi duch ojca objawia tajemnicę zbrodni, której stał się ofiarą. Książę nie może uwierzyć w nieprawość panującą na królewskim dworze, a sama zbrodnia staje się podstawą do zwątpienia w sens życia pozbawionego sprawiedliwości, wplątanego w nieuniknioną intrygę. Hamlet staje przed trudnym wyborem: zabić Klaudiusza - mordercę ukochanego ojca i unieszczęśliwić w ten sposób Gertrudę - matkę księcia, wdowę po zmarłym i, paradoksalnie, nową żonę oprawcy lub pozostać biernym, co wiązałoby się z nieuszanowaniem ostatniej woli ojca, jaką jest zemsta.

William Szekspir "Otello"
Dowódcą weneckiej armii jest Maur Otello, który poślubia Desdemonę. Demoniczny Jago, rozczarowany swymi niespełnionymi nadziejami, zaczyna podsuwać Otellowi myśl o zdradach Desdemony. Zarzuty są bezpodstawne, ale Jago umiejętnie roznieca zazdrość Otella. Na konsekwencje nie trzeba długo czekać. Szczery i bezpośredni Otello, dręczony nieustannymi podejrzeniami, nie wierzy w wierność Desdemony. Dusi żonę, po czym popełnia samobójstwo. Jago, którego wina wychodzi na jaw, zostaje ukarany. Otello jest dramatem dość nietypowym w dorobku Szekspira; jest jednowątkowy, a charakterystyczne dla autora są konstrukcje wielowątkowe, nie zawiera elementów “kosmicznych”, które tworzą specyficzną atmosferę dzieł twórcy. Otello, arcydzieło konstrukcji, stanowi znakomite studium dramatycznych, wielkich uczuć – niepohamowanej zazdrości i paranoicznej żądzy zemsty.

William Szekspir "Poskromienie złośnicy"
Jedna z najbardziej znanych komedii Williama Shakespeare'a w przekładzie Stanisława Barańczaka. Tytułowa złośnica to Kasia, piękna córka bogatego kupca z Padwy, słynąca z niesfornego charakteru i ciętego języka. O rękę jej młodszej siostry, Bianki, będącej uosobieniem łagodności, zabiega tłum wielbicieli. Ojciec postanawia jednak, że nie zgodzi się na jej zamążpójście, dopóki nie wyda za mąż starszej córki...

William Szekspir "Romeo i Julia"
Cała Werona boleje nad konfliktem między rodami Kapuletich i Montekich - najpotężniejszych rodzin w mieście. Książę Escalus postanawia zastosować represje wobec awanturników, bo łagodna perswazja jest nieskuteczna. Tymczasem młody Romeo Monteki przez przypadek udaje się na bal do domu wroga i poznaje tam piękną Julię Kapuleti. Okazuje się, że miłość pokonuje rodzinną nienawiść. Dla zakochanych nie istnieją żadne przeszkody, Romeo i Julia nie potrafią bez siebie żyć...

William Szekspir "Sen nocy letniej"
Sen nocy letniej Shakespeare'a był początkowo traktowany jako lekka komedia weselna. Z biegiem czasu dostrzeżono jednak w tej sztuce zachwycające połączenie liryzmu z refleksją nad naturą i miłością.
Akcja jest osadzona w starożytnych Atenach podczas nocy świętojańskiej. Trwają przygotowania do ślubu księcia ateńskiego Tezeusza z Hipolitą, królową Amazonek. Trzy pary kochanków: Hermia i Lizander, Helena i Demetriusz oraz należący do ponadnaturalnego świata Oberon i Tytania za sprawą sprytnej interwencji elfa Puka przeżywają szaloną, pełną namiętności i magii noc.
Shakespeare w Śnie nocy letniej po mistrzowsku podjął motywy snu i jawy, zderzenia marzeń i rzeczywistości. Nie brak też elementu komicznego w postaci amatorskiej trupy próbującej z okazji zaślubin książęcej pary wystawić sztukę o Pyramie i Tyzbe.
Doskonałe tłumaczenie Stanisława Barańczaka w subtelny sposób wydobywa liryczne walory sztuki.

Lew N. Tołstoj "Anna Karenina"
Anna Karenina jest najważniejszą powieścią psychologiczną w dorobku pisarza. Już z pierwszego zdania dowiadujemy się, że autor porusza w niej problem rodziny oraz prawa jednostki do szczęścia osobistego. Małżeństwo Kareninów zostaje zniszczone przez wielką, ale występną miłość, kiedy Anna, porwana uczuciem do oficera huzarów, Wrońskiego, decyduje się opuścić dom. Od tej chwili popada w konflikt z otoczeniem, musi wybierać pomiędzy miłością do mężczyzny a miłością macierzyńską. W rezultacie w poczuciu rozczarowania, nękana poczuciem winy, nieuchronnie zmierza do tragicznego zakończenia...

Lew N. Tołstoj "Wojna i pokój"
Wojna i pokój przedstawia panoramę życia w Rosji w burzliwym okresie wojen napoleońskich. Ta epopeja charakteryzuje się mnogością portretów psychologicznych i barwnych postaci ? występuje ich w powieści kilkaset, a teren akcji stanowi niemal cała Europa: gabinety dyplomatyczne, salony arystokratyczne, loże masońskie, więzienie, chłopska zagroda, pole bitwy, kluby itp. Obraz Rosji, jaki zawarł Tołstoj w Wojnie i pokoju, jest niezwykle sugestywny ? trwają tu nieustanne spory o wybór drogi politycznej, intrygi, zabiegi o pozycję społeczną i ekonomiczną, a równocześnie tuż obok toczy się zwykłe życie: ludzie kochają się, nienawidzą, rozdzielają i łączą. Wydarzenia historyczne stają się tłem dla ludzkich namiętności i perypetii życiowych.

Giuseppe Tomasi di Lampedusa "Lampart"
“Lampart” Giuseppe Tomasi di Lampedusy to coś więcej niż kolejna saga rodu i coś więcej niż dawka historii walk o zjednoczenie państw włoskich. Główny bohater, książkę Salina – tytułowy Lampart z racji ilustracji przedstawionej w herbie rodowym – to ostatni prawdziwy arystokrata: spacerujący z psem po ogrodzie, jeżdżący na polowania, przywiązany do tradycji i zakotwiczony w zasadach savoir-vivre’u. Dzięki swojemu siostrzeńcowi Tancrediemu popierającemu Garibaldiego otwiera się na zmiany zachodzące na Sycylii i w innych państwach włoskich, próbuje myśleć o nich jak najlepiej. Nigdy ich jednak do końca nie akceptuje, pozostaje na zewnątrz i nie przystaje do nowoczesności. Wraz z tym poczuciem obcości w swoim własnym kraju, w tak dobrze znanym otoczeniu starzeje się i zmiany zachodzące w nim, przeczucie zbliżającej się śmierci jeszcze bardziej oddalają go od rzeczywistości i codziennych zdarzeń. Zaprawdę piękna jest również scena śmierci księcia: impresjonistyczna i naświetlona sycylijskim słońcem. Pozostaje w pamięci jak wspomnienie wspaniałej fotografii.
Louis Aragon nazwał tę książkę jedną z wielkich powieści tego stulecia, jedną z wielkich powieści wszystkich czasów i “kto wie, czy nie jedyną powieścią włoską”. Jest w tej książce wielkość pisarstwa Marcela Prousta i Tomasza Manna: nieprzemijające piękno, choć czasy opisane na kartkach dawno już rozkruszyły się jak błyskotliwe kryształy.

Charles Webb "Absolwent"
Absolwent to kultowa książka tak jak kultowym stał się zrealizowany na jej podstawie film z Dustinem Hoffmanem w roli głównej i niezapomnianą muzyką Simona i Garfunkela. To opowieść o zagubionym, świeżo upieczonym absolwencie , który wplątuje się w romans z matką dziewczyny, w której się zakochał.

Herman Wouk "Wichry wojny" oraz "Wojna i pamięć"
Wichry wojny oraz Wojna i pamięć  to słynne książki, którym dodatkowy rozgłos przyniósł znany serial telewizyjny. To  powieści o II wojnie światowej i choć wszystkie losy przedstawionych bohaterów są literacką fikcją autor zachował całą prawdę historyczną, wszystkie cytaty przywódców czy informacje o ruchach wojsk są historycznymi faktami.

Janusz Wiśniewski "Samotność w sieci"
Powieść tak współczesna, że bardziej nie można: z Internetem, pagerem, elektronicznymi biletami lotniczymi, dekodowaniem genomu i SMS-ami. A przy tym tak tradycyjna jak klasyczna historia miłosna. 
Powieść o miłości w Internecie. Tej ostatecznej, tej, o której się marzy, takiej, aby "się popłakać i aby dech zaparło". Wiśniewski analitycznie i urzekająco zarazem relacjonuje tę miłość, wprowadzając na przemian nastrój nieomal uroczystej czułości, aby kilka linijek dalej zadziwić odważnym erotyzmem. "S@motność w Sieci" to także hołd składany mądrości i wiedzy. Splecione kunsztownie z wątkiem miłosnym fascynujące historie o molekułach emocji, o tym, kto tak naprawdę odkrył DNA, i o tym, co po śmierci stało się z mózgiem Einsteina. Przeczytawszy "S@motność w Sieci", wie się, że wirtualność Internetu to tylko umowa i że e-mail - tak naprawdę - nie musi się różnić od listu przysłanego zaprzęgiem przez posłańca. Do powieści został dołączony "post-epilog" i zapis internetowej dyskusji autora z czytelnikami.

Krystyna Berwińska "Con amore"
"Con amore" to powieść, która ukazała się w wielu krajach. W Polsce, na jej podstawie, powstał film. Jej treść i poruszane sprawy są podobne do dawnego hitu - "Love Story".
Bohaterami są młodzi ludzie - czworo przyjaciół: Zosia, Ewa, Andrzej i Grzegorz. Łączy ich ze sobą wspólna pasja - muzyka Chopina. Akcja powieści rozgrywa się w czasie przygotowań do Konkursu Chopinowskiego, w którym mają wziąć udział Andrzej i Grzegorz.
Ewa i Grzegorz stanowią parę, Zosia kocha Andrzeja, temu z kolei podoba się Ewa, Zosię traktuje jak dobrą koleżankę. Złożone powiązania miłosne komplikują się jeszcze bardziej, kiedy okazuje się, że Ewa jest poważnie chora. Przed Andrzejem i Grzegorzem pojawia się trudny wybór: pomoc dla Ewy, czy sukces w Konkursie Chopinowskim.
Który z nich się poświęci? Który rezygnuje z egoistycznego realizowania własnych celów? Który odpuści sobie rywalizację? Na kogo może tak naprawdę liczyć Ewa? Odpowiedzi na te pytania, autorka przeplata wspaniałymi utworami Chopina. Ich piękno możemy w pełni podziwiać w filmowej ekranizacji powieści.
"Con amore" to wspaniała powieść o miłości i przyjaźni. Wyeksponowane są też inne sprawy: ambicja młodych ludzi prowadząca do zazdrości i rywalizacji o palmę pierwszeństwa w Konkursie Chopinowskim, potrzeba dokonania trudnych wyborów, które mogą mieć wpływ na całe dalsze życie bohaterów. Lektura tej powieści nasuwa refleksje nad życiem, nad możliwością nagłej choroby, która przecież może spotkać każdego i która może w jednej chwili przewrócić nasz świat "do góry nogami". Jak my się zachowamy w takich sytuacjach?
Powieść Krystyny Berwińskiej - „Con amore" to wzruszająca do łez, godna polecenia, książka.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy"
Ta legendarna książka, to niezwykle odważna satyra na skorumpowane i cyniczne warszawskie elity polityczne końca lat 20-tych. Ukazuje mechanizmy władzy i działanie psychologii tłumu, bezmyślną potęgę powierzchownej atrakcyjności i nagłej mody. Nikodem Dyzma, bezrobotny urzędnik pocztowy z Łyskowa, przybywa do Warszawy w poszukiwaniu pracy. Zrządzeniem losu znajduje na ulicy zaproszenie na raut dla dyplomatów i wyższych sfer. Omyłkowo uznany za ważnego gościa, daje pokaz obcesowego zachowania i obraża współpracownika premiera. Przynosi mu to nie tylko poklask i uznanie zebranego towarzystwa, ale otwiera drzwi do pieniędzy oraz wprost oszałamiającej kariery...

Tadeusz Konwicki "Mała Apokalipsa"
Futurystyczna wizja ostatecznego upadku, bezwzględnej klęski umęczonego i zniechęconego narodu, który nie ma już nawet ochoty istnieć. Honor czy godność nie są już wartościami, świat się dewaluuje, ludzie pochłonięci są małymi sprawami, więc i apokalipsa skrojona jest na taką miarę – jest mała. Od początku do końca czytelnik jest trzymany w nieświadomości, nie ma prawa w pełni poznać, zrozumieć i zaakceptować decyzji bohaterów. Kanwą powieści jest opis ostatniego dnia życia anonimowego bohatera-narratora, który na żądanie swoich kolegów z opozycji antypeerelowskiej, Huberta i Ryszarda, ma dokonać samospalenia, a tym samym w imieniu garstki Polaków wyrazić protest przeciwko postępującej sowietyzacji kraju. Mając do wyboru: "z honorem umrzeć lub niehonorowo żyć dalej", bohater wyrusza w swą ostatnią podróż. Na ulicach miasta spotyka dawnych znajomych, prześladowców, a także byłe kochanki. Im bliżej kresu dnia, tym bardziej bohater doświadcza piekielnego wymiaru swego niespełnionego, przegranego życia, któremu pisane jest zakończenie w scenerii żałosnej tragifarsy. Akcja "Małej apokalipsy" rozgrywa się w Warszawie, określonej przez socjalizm i absurdy tego czasu. Stolica jest miastem wynaturzonym, szarym i groteskowym. Do szarej i obskurnej rzeczywistości dopasowany jest wulgarny język. Tłem zdarzenia przedstawionego w książce jest 40. rocznica PRL-u, w związku z tym faktem przybywa do stolicy delegacja partyjna z I sekretarzem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego na czele. Na odbywającym się uroczystym zjeździe Polska ma uzyskać tytuł jednej z republik radzieckich. Ludzie żyjący w tym chorym systemie są zdeprawowani, fałszywi i moralnie dwuznaczni. Nie buntują się przeciwko władzy ani nie protestują przeciwko przyłączeniu kraju do sąsiedniego mocarstwa, są bierni i ospali, a wielu z nich woli spędzać życie w zamroczeniu alkoholowym. Człowiek został tu sprowadzony do przedmiotu zarządzania, pozbawiony wolności i odarty z moralności. Książka ta z pewnością nie jest zaliczana do najłatwiejszych. Mimo iż czyta się ją ciężko to warto poświęcić jej czas i poznać rzeczywistość PRL-u.

James Clavell "Shogun"
Powieść Jamesa Clavella, autora bestsellerów ("Król szczurów", "Noble House") posłużyła za kanwę wielokrotnie nagradzanego serialu telewizyjnego będącego retrospektywną historią o miłości i wojnie osadzonej w widowiskowych realiach feudalnej Japonii początków XII wieku. Richard Chamberlain gra Johna Blackthorne’a, nawigatora angielskiego okrętu, który rozbija się u wybrzeży Japonii. Cudem ocalony, staje się naocznym świadkiem śmiertelnych walk o tron Szoguna, w które uwikłany jest feudalny władca, Toranaga. Wciągnięty w tę walkę Blackthorne zostaje pierwszym w historii obcokrajowcem, który dostąpił zaszczytu pasowania na samuraja.

John Jakes "Północ - Południe"
"Północ i Południe" przedstawia losy Amerykanów uwikłanych w burzliwe wydarzenia, ktore miały miejsce przed wojną secesyjną. Podstawowe problemy niewolnictwa zrodziły secesję - chwałę, cierpienie i mity. Ten wielki wir historii porwał zwykłych ludzi, takich jak Mainowie i Hazardowie. O ich miłości i nienawiści, nadziejach i porażkach, radościach i namiętnościach opowiada ta książka.

Irwin Shaw "Pogoda dla bogaczy"
Powieść jednego z najpopularniejszych w Polsce pisarzy amerykańskich, autor Młodych lwów i Lucy Crown, dzieje rodziny emigranta z Europy i jej wrastania w rzeczywistość amerykańską. 
Ambicje Aksela Jordacha zaspokoiło dorobienie się piekarni, lecz jego dzieci pragną czegoś więcej. Aby swe cele zrealizować, musza się wyrwać z domu. Rodzina się rozprasza, każdy z Jordachów po swojemu szuka miejsca w życiu: Rudolf w interesach i polityce, Gretchen w świecie teatru i filmu, Tom, niespokojny duch, popada wciąż w kłopoty...

Walter Scott "Rob Roy"
Młody Frank zostaje wysłany przez ojca do zamku szkockich krewnych Osbaldystone`ów. Wykształcony, wrażliwy młodzieniec nie chce zajmować się sprawami handlowymi rodzinnej spółki. Pragnie się poświęcić sztuce oraz literaturze. Przebywając na przymusowym wygnaniu, nie potrafi zaprzyjaźnić się z nikim, a jedyną bliską osobą staje się tajemnicza Diana Vernon, jego daleka krewna. Kiedy do zamku przybywa Rasleigh Osbaldystone, sprawy zaczynają się jeszcze bardziej komplikować. Jedynym wybawieniem dla Franka i Diany będzie pomoc, jakiej prawdopodobnie może im udzielić legendarny szkocki buntownik Rob Roy McGregor.

Boris Pasternak "Doktor Żywago"
Książka jest wielkim epickim a zarazem poetyckim freskiem, ukazującym rewolucję przez pryzmat losów pojedynczego człowieka, protestem przeciw niszczeniu wszystkiego, co w nim indywidualne, wolne i twórcze. Realistyczny opis łączy się z impresyjną wizją rewolucji jako żywiołu, który Pasternaka jednocześnie fascynuje i przeraża.

Brak komentarzy: