12 stycznia 2010

Książki z "pożegnaniem" w tytule

Karen Blixen "Pożegnanie z Afryką" 
Powieść autobiograficzna Karen Blixen, która spędziła w Kenii siedemnaście lat (1914-1931), prowadząc tam plantację kawy. "Pożegnanie z Afryką" to zdaniem krytyki jedna z najcelniejszych książek o Afryce, z ogromnym wyczuciem wydobywająca różnice między kulturą a naturą, obalająca obiegowe opinie i mity o prymitywizmie mieszkańców Czarnego Lądu. Dzieje duńskiej baronowej, "siostry Szeherezady", jak zwykła o sobie mówić autorka, przeniósł na ekran Sidney Pollack. Film został nagrodzony siedmioma Oskarami! Niezapomniane kreacje stworzyli w nim Meryl Streep i Robert Redford.

Judith Gould "Czas na pożegnanie"
Joanna i Josh są szczęśliwym małżeństwem od ponad dziesięciu lat. Mieszkają w hrabstwie Monterey w Kalifornii, zajmują się uprawą orchidei.
Joanna marzy o zbudowaniu groty, ozdobionej muszlami i kamieniami, które zbierała od dawna. Po spotkaniu z projektantką April Woodward jej wizja nabiera realnych kształtów. Ale Joanna za wszelką cenę pragnie zrealizować jeszcze jeden plan. A czasu pozostało już niewiele. Losy Joanny, Josha i April połączyło przeznaczenie, którego nikt nie zdoła odmienić.

Reed Arvin "Ostatnie pożegnanie"
Ostatnie pożegnanie Reeda Arvina to bestsellerowy thriller, znakomicie osadzony w realiach współczesnych Stanów Zjednoczonych. Akcja powieści rozgrywa się w dwóch, całkowicie sobie obcych środowiskach: w snobistycznym świecie finansjery amerykańskiego Południa, i w czarnym gettcie - w bandyckiej dzielnicy Mc Daniels Glen. Ten mroczny, a zarazem ekscytujący portret Atlanty oglądamy oczami Jacka Hammonda, adwokata "po przejściach", który niestrudzenie poszukuje swojego ideału kobiety. Prywatne śledztwo w sprawie fikcyjnego samobójstwa przyjaciela prowadzi bohatera do konfrontacji z bezwzględnym i nie przebierającym w środkach koncernem medycznym. Powieść trzyma w napięciu aż do ostatniej strony, do zaskakującego finału tego nierównego pojedynku.

Harlan Coben "Bez pożegnania"
"Trzy dni przed śmiercią matka wyznała - to były niemal jej ostatnie słowa - że mój brat wciąż żyje" - tak zaczyna się najnowszy thriller Cobena. Od dnia, w którym brat Willa Kleina, Ken, zamordował Julię, jego byłą sympatię, minęło jedenaście lat. Ścigany międzynarodowymi listami gończymi, dosłownie zapadł się pod ziemię. Z czasem rodzina uznała go za zmarłego. Przeglądając dokumenty rodziców, Will natrafia na świeżo zrobione zdjęcie Kena. Wkrótce potem znika Sheila, narzeczona Willa. Coraz więcej poszlak wskazuje, że nie była osobą, za którą się podawała. FBI poszukuje jej jako głównej podejrzanej w sprawie o podwójne zabójstwo. Co łączy Sheilę z serią morderstw i sprawą sprzed jedenastu lat? Czy ona także padła ofiarą zabójcy? Gdzie jest Ken? Will nie zazna spokoju, zanim nie dotrze do prawdy...

Christopher Isherwood
"Pożegnanie z Berlinem"
Głośna powieść społeczno-obyczajowa, która stała się podstawą scenariusza słynnego filmu "Kabaret" z Lizą Minnelli. Pikantna, autobiograficzna opowieść o Angliku w Berlinie lat 1930-1933, kiedy naziści dochodzili do władzy. Historia romansu młodego pisarza Chrisa z ekscentryczną artystką kabaretową Sally Bowles na tle dekadenckiego życia rozbuchanego miasta, które wkrótce miało się stać stolicą III Rzeszy. Świetne dialogi, mnóstwo celnych obserwacji "z pierwszej ręki".

Katy Gardner
"Pożegnanie z Gemmą"
Esther - ładna, przebojowa, żądna przygód. Gemma - brzydsza i zakompleksiona.
Dwie przyjaciółki wyruszają w swoją wymarzoną podróż do Indii. A właściwie w wymarzoną podróż Esther. Podróż, z której wraca tylko jedna z nich... Sześć lat później dręczona poczuciem winy Ester jedzie znów do Indii, by dowiedzieć się, co stało się z jej najlepszą przyjaciółką. I odkryć szokującą prawdę - o Gemmie i sobie samej...
Daniel Wooderell
"Słodkie pożegnania"
Ciężko jest otyłym nastolatkom na świecie. Takim jak Shuggie Akins. Zwłaszcza gdy jego matka, Glenda, wiecznie popija mocne "herbatki". A Rudy, który podobno jest jego ojcem, każe mu włamywać się do domów w okolicy. I jeszcze on sam musi ostro pracować na lokalnym cmentarzu, bo dzięki temu mogą we trójkę zajmować tam walący się domek. Aż któregoś dnia pojawi się elegancki Jimmy Vin w swoim lśniącym thunderbirdzie, a Glenda będzie miała wreszcie dość ciężkich pięści Rudego. Jednak uwikłanie się w namiętny romans nie przyniesie nikomu nic dobrego. Nawet gdyby pozornie na to wyglądało...

Marek S. Huberath
"Balsam długiego pożegnania"
Twórczość Marka S. Huberatha w pigułce! Zbiór najlepszych opowiadań zajdlowskich autora, oraz całkiem nowych nigdzie dotąd nie publikowanych. Opowiadania Huberatha są nie tylko oryginalne, w dużej mierze nieprzewidywalnej zaskakujące bogactwem tworzonych światów, ale dotyczą spraw ważnych, wokół których nie ustają publiczne dyskusje i spory.
Sam autor twierdzi, że uprawia fantastykę właśnie dlatego, iż pozwala mu ona mówić o ludzkich problemach, o słabościach, o nietolerancji, zawiści i krótkowzroczności, oraz o rozterkach każdego człowieka myślącego: skąd się wzięliśmy? Kim jest Bóg? Czemu istnieje zło w naszym świecie? Te opowieści angażują czytelnika nie tylko intelektualnie, ale i emocjonalnie.
Tytułowy Balsam długiego pożegnania, Akt szkicowany ołówkiem, Trzeba przejść groblą, to tyko niektóre z nowych propozycji autora.

Diane Schwemm "Nigdy nie mów żegnaj"
Wyobraź sobie, że po kilku nieudanych próbach, po krótkich "chodzeniach", szybkich zerwaniach spotykasz wreszcie na sylwestrowej prywatce chłopaka swojego życia. Od pierwszej chwili wiesz, że to właśnie jego szukałaś, on zaś od początku czuje, że to Ty jesteś dziewczyną z jego marzeń.
W takiej właśnie sytuacji znalazła się Shelly Carlson, dziewczyna zwykła i niezwykła zarazem. Na kilka miesięcy przed maturą poznała Jaya z sąsiedniej szkoły, pasowali do siebie i zaczęli z sobą chodzić. Było im razem dobrze i snuli wspólne plany na przyszłość, ale przyszła... straszna choroba i ciężka próba dla obojga.
Przeczytaj o miłości, dramatycznej miłości swej rówieśniczki.
  
Robert Graves "Wszystkiemu do widzenia"
Słynna autobiografia dzięki której zdobył rozgłos jako pisarz. Policzek wymierzony konwenansom i jeden z najuczciwszych, najmniej upiększonych autoportretów w literaturze. Rodzina, szkoła, młodzieńcze przyjaźnie, alpinizm, barwne przygody wojenne, skandalizujące wątki obyczajowe. Anglia, Niemcy, Francja i Egipt. Znakomite, typowo angielskie poczucie humoru.

Jennie Waltrs
"Pożegnanie Kamili"
Ash O'Halloran zdaje sobie sprawę, że powinny to być najlepsze lata jej życia. Jest blondynką, ma dwadzieścia dziewięć lat, i jest niezależna. Czy, wobec tego, nie powinna balować co noc, popijać bez umiaru Chardonnay i być zakochana? A jeśli nawet tak nie jest - to może chociaż powinna czerpać radość z tego, że ma przyjaciółki, którym może się wyżalić?
Czy ona nie wie, jak powinna postępować kobieta samotna? Problem tkwi w tym, że Ash ten stan rzeczy najzupełniej odpowiada. Nigdy nie działa impulsywnie, a wizja czegoś takiego jak trwały związek śmiertelnie ją przeraża. Na pierwszą wzmiankę o jakichkolwiek zobowiązaniach, z miejsca mówi "do widzenia". To absolutnie niemożliwe, by dobrowolnie wpakowała się w sytuację, z której mogłaby wyjść zraniona. Ash O'Halloran to jedna z tych nieczułych istot, których nie sposób zranić.
Ash wie jednak, że nie wszyscy są tacy jak ona - na przykład Dan Morland, który zamówił u niej wspaniałą kolację, w trakcie której zamierzał oświadczyć się swojej ambitnej dziewczynie. Patrząc jak Dan próbuje ułożyć sobie życie z ukochaną kobietą, Ash zaczyna się zastanawiać, czy aby jej przesadna ostrożność nie sprawia, że coś jej przy tej okazji umyka.


Kurt Vonnegut
"Śniadanie mistrzów czyli żegnaj czarny poniedziałku"
Kolejna powieść popularnego zwłaszcza w amerykańskich kręgach uniwersyteckich pisarza, tym razem z jego własnymi zabawnymi rysunkami.
Jej akcja rozgrywa się współcześnie w Stanach Zjednoczonych, a głównymi bohaterami są: nie znany czytelnikom autor powieści i opowiadań fantastyczno-naukowych Kilgore Trout i Dwayne Hoover, bogaty sprzedawca samochodów marki pontiak, który nagle dochodzi do wniosku, że zarówno on, jak i otaczający go ludzie są maszynami. Ich spotkanie na festiwalu sztuki w Midland City i poprzedzające je wypadki stanowią pretekst do ukazania, z gryzącą ironią i dowcipem, świata, w którym żyjemy. Książka ta nie sprawi zawodu wielbicielom talentu Vonneguta, który raz jeszcze w typowy dla siebie sposób obnaża bolączki naszego stulecia - dehumanizację jednostki w społeczeństwie, którym rządzi technologia, spustoszenie środowiska naturalnego, ustawiczne wojny - stylem lapidarnym, aforystycznym, z humorem i wyczuleniem na absurdalność życia.

James Patterson
"Maximum Ride. Żegnaj szkoło - na zawsze"
Maximum Ride to historia nastolatki Max, która potrafi latać, i piątki jej niezwykłych przyjaciół, którzy po wielu eksperymentach uciekli z laboratorium i próbują poznać historię swojego istnienia.
Żegnaj, szkoło – na zawsze to druga część przygód tej niezwykłej szóstki. Podczas szukania śladów swojego pochodzenia trafiają na agentów FBI. Jedna z nich, agentka Anne, proponuje im schronienie we własnym domu. Skuszeni domową atmosferą i codziennym posiłkiem, ulegają agentce. Zaraz po zamieszkaniu w luksusowej posiadłości z prywatnym stawem, okazuje się, że Anne zapisała ich do szkoły... Jak się niedługo okaże, nawet tu nie jest bezpiecznie, bo ciągle są obserwowani...

Stanisław Ignacy Witkiewicz "Pożegnanie jesieni"
W tej szyderczej tragikomedii miłosnej Witkacy poddaje mistrzowskiej analizie zmienne stany umysłu i sprzeczne odruchy wynikające z perwersyjnej psychopatologii, będącej podłożem działań wszystkich jego postaci. Ich reakcje fizjologiczne i emocjonalne są wzajemnie splecione z wyznawanymi teoriami; narządy płciowe, serce czy głowa - różne ośrodki władzy - często zdobywają przewagę w niespodziewanych i nieodpowiednich chwilach, niwecząc ludzką godność i prawość i doprowadzając do najbardziej groteskowych skutków.
Stanisław Dygat "Pożegnania"
Akcja książki toczy się kilkanaście-kilkadziesiąt dni przed wybuchem wojny – kończy się 31.08.1939 r., a potem w ostatnich dniach wojny – w lutym 1945 r. – po zburzeniu Warszawy, ale przed wkroczeniem wojsk polskich i radzieckich.
Poznajemy bohatera-narratora, chłopaka 22-letniego, przyszłego, a raczej niedoszłego studenta. Razem z nim wędrujemy po ulicach Warszawy, gdzie już przeczuwa się mającą nadejść wojnę, ale wciąż jeszcze ludzie się bawią, piją, kochają, podróżują... Jeszcze swobodniej jest w Paryżu, dokąd w ostatnich dniach przed wojną udaje się nasz bohater, by z przypadkowo poznanymi ludźmi świętować ostatnie dni spokoju.

Zygmunt Kałużyński "Pamiętnik Orchidei. Pożegnania"
"Pamiętnik orchidei" to książka niezwykła w dorobku Zygmunta Kałużyńskiego. Ten bezkompromisowy krytyk filmowy i kontrowersyjny publicysta, nazywający sam siebie "ocalonym z wieku XX", zdecydował się na podsumowanie własnego życia i zarazem całego stulecia, na które ono w większości przypadło.
Z pasją i niezwykłą dociekliwością opowiedział o świecie, w którym żyliśmy, zwracając uwagę na to, by nie wierzyć pozorom i nigdy nie rezygnować z prób zrozumienia wydarzeń, w których wzięliśmy udział. Fakt, że w życiu współczesnego Polaka co krok pojawia się paradoks lub absurd jest dla zwykłego śmiertelnika męczący, ale dla intelektualisty to wyzwanie. Kałużyński prowadzi nas poprzez chaos, starając się go uporządkować i zarazem, niejako przy okazji, obalić zakorzenione mity. Ta książka to lekarstwo dla zdezorientowanych i przyjemność dla tęskniących za inteligenckimi rozmowami. To brawura argumentacji i renesansowa erudycja autora. To lektura obowiązkowa dla tych, którzy wciąż jeszcze nie mogą się zgodzić, by inni myśleli za nich. 

Tomasz Jastrun "Powitania i pożegnania"
Tytuł tomiku Tomasza Jastruna – „Powitania i pożegnania” – jest niezwykle wymowny. Poeta łączy bowiem w zbiorku radość towarzyszącą narodzinom i smutek z powodu śmierci czy przemijania. Wokół takich sprzeczności oscyluje tematyka wierszy. Utwory z „Powitań i pożegnań” są nasycone emocjami i mocno refleksyjne. Wydawałoby się, że motyw odchodzenia wymaga pewnego dystansu czy wyciszenia – Jastrun udowadnia, że można pisać o rozstaniach (zarówno tych codziennych, jak i ostatecznych) przejmująco, nie rezygnując z osobistego zaangażowania. Intymność wielu wierszy zaskakuje: poeta decyduje się odsłonić swoje największe lęki i zdradzić odbiorcom słabości.

Julia Hartwig "Bez pożegnania"
Tom wierszy mistrzyni polskiej poezji Julii Hartwig. Julia Hartwig dokonuje w nim podsumowania własnej biografii, również biografii twórczej. Powraca wspomnieniami do początków wieku XX, w którego traumatyczne wydarzenia wpisane były koleje losu jej rodziny, przyjaciół, mistrzów intelektualnych i duchowych. Tytuł tomu subtelną kodą nawiązuje do debiutanckiego tomiku Hartwig, który nosił tytuł "Pożegnania".
Na kartach tomu, obok postaci ważnych dla poetki z powodów osobistych (matka, bracia), pojawiają się także postaci znane z różnych rejonów świata kultury: Dante, Larkin, Iwaszkiewicz, Dylan, Apollinaire. Czasem widziane przez pryzmat anegdoty, jak wtedy, gdy dowiadujemy się np., co robili Iwaszkiewiczowie w katedrze Notre Dame w pewien Wielki Piątek albo jak się ubierał Josif Brodski.
Przejmujące są obecne w "Bez pożegnania" wątki osobiste, wspomnienia o umarłych, podsumowania i refleksje na temat przemijania i życia w tragicznym wieku XX. II wojna światowa, pobyt poetki w Paryżu i USA - te wątki jej biografii wyeksponowane tu zostały w sposób szczególny.
Podobnie jak w poprzednich tomach, Julia Hartwig jawi się w swojej najnowszej książce jako wnikliwa czytelniczka i melomanka.
"Bez pożegnania" to prawdziwa podróż poetki w głąb siebie - odbywana na różnych płaszczyznach i w różnych Czasach jednocześnie.

Witold Zalewski "Pożegnanie twierdzy"
Pożegnanie Twierdzy to próba nowego ujęcia biografii duchowej „straconego pokolenia”. Powieść przynosi obraz dojrzewania głównego bohatera – najpierw jego dzieciństwa, spędzonego w egzotycznej scenerii twierdzy kresowej, pierwszych wtajemniczeń, pokus i oczarowań, a następnie młodości przypadającej na czas wielkiej próby, czyli okupacji i walki w powstaniu warszawskim. Doświadczenia te, prześwietlone i pogłębione refleksją bohatera jako człowieka już dojrzałego, stanowią fundament kształtowanego przezeń nowego systemu wartości humanistycznych, wywodzących się jednak ze starego kanonu moralnego.

Kazimierz Braun "Pożegnanie z Alaską"
Powieść-saga ukazująca w pasjonujący sposób nieznany obraz dawnej i współczesnej emigracji polskiej w Ameryce.
Epickiej wizji losów wielu pokoleń polskich emigrantów towarzyszy tu refleksja historyczna, socjologiczna, psychologiczna, a także metafizyczna. Niezaprzeczalnym atutem tej powieści są też jej walory filmowe, sprawiające, że stanowi ona gotowy scenariusz filmu telewizyjnego w odcinkach.
  
Anna Onichimowska "Żegnaj na zawsze"
Kontynuacja popularnej powieści dla młodzieży "Samotne wyspy i storczyk".
Narratorką drugiej części cyklu autorstwa Anny Onichimowskiej jest Ewa, dziewczyna Maćka. Tym razem to ona musi zdecydować, czy ważniejsza jest dla niej kariera modelki w Paryżu, czy rodzina, chłopak i studia w Warszawie. Bez względu na to, jakiego dokona wyboru, praca i wakacje we Francji są dla niej prawdziwą lekcją dorosłości.

Ewa Barańska "Żegnaj, Jaśmino"
Jaśmina jest licealistką, którą natura hojnie obdarzyła talentem i urodą. Dom dał jej miłość, zasady moralne i... niezbyt mocne poczucie własnej wartości. Pragnęła być na topie i dobrze się bawić, najlepiej z narkotykowym dopingiem. Nigdy nie chciała popaść w nałóg. Była przekonana, że wszystko ma pod kontrolą, tymczasem niepostrzeżenie dla siebie przekroczyła cienką granicę, poza którą nie rozróżnia się już dobra od zła, niegodziwość powszednieje, sumienie traci wrażliwość, nieprawość staje się sposobem na życie, i gdzie nawet okrutna zbrodnia nie przywołuje do opamiętania. Za czyny popełnione w nierzeczywistym świecie narkotycznych oparów karę wymierza świat realny. Jaką cenę zapłaci Jaśmina? Ewa Barańska jest znaną autorką książek dla dzieci i młodzieży. W jej dorobku literackim znajdują się m.in. powieści: Kosmiczna heca, czyli wakacje z Zielonym, Kosmiczna heca, czyli na Wiridii, Kamila, Karla M., Ja, Blanka, Z kim płaczą gwiazdy; opowiadania: Propozycja nie do odrzucenia, Nocna przygoda, oraz słuchowiska radiowe: Filip i Helena i Ezechiel. W swoich powieściach dla młodzieży Autorka podejmuje tematy trudne, ale aktualne; nie stroni też od tematów kontrowersyjnych, takich jak samobójstwo czy anoreksja. Wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Wydawnictwa TELBIT Kamila została doceniona przez młodych czytelników i znalazła się na liście najlepiej sprzedających się książek dla młodzieży w Polsce.

Michael Koryta "Ostatnie do widzenia"
Wzięty detektyw zabił żonę i córeczkę, a potem odebrał sobie życie ? tak zakłada policja, ale jego ojciec nie dopuszcza takiego scenariusza. Wierzy, że syn został zamordowany, i ma nadzieję, że kobieta i dziecko żyją. Wynajmuje dwóch detektywów. Perry i Prichard odnajdują pamiętnik dziewczynki, który prowadzi ich na zupełnie nieoczekiwany trop. Trop, który wciągnie ich w tryby międzynarodowej przestępczości i wystawi na próbę ich sumienie.

Brak komentarzy: