30 października 2009

Trud dorastania

Anne Lamott "Niesforna dusza"
Wydana przez Znak książka Anne Lamott "Niesforna dusza" może nie jest rewolucyjna w dorobku literatury młodzieżowej, ale na pewno wyróżnia się ciepłym blaskiem delikatności, zrozumienia, a przede wszystkim niepowierzchownej analizy niełatwego dojrzewania do dorosłości.
Życie dość wcześnie wyrywa trzynastoletnią Rosie, młodziutką tenisistkę, z pieleszy dzieciństwa. Śmierć ojca i problemy emocjonalne matki to dopiero zapowiedź kolejnych etapów przyspieszonego dorastania. Nieubłaganie pojawiają się trudności z zaakceptowaniem własnego wyglądu, miłosne niepowodzenia i skomplikowane skutki pierwszych doświadczeń seksualnych przyjaciółki. Tłem tego studium pączkującej kobiecości i człowieczeństwa są przeżycia i rozterki dorosłych.
Za merlin.pl

Bolesław Lutosławski "Czarny Łabędź" 
Książka opowiada przygody Maksa, pełnego energii i marzeń o wielkich i wspaniałych przygodach nastolatka. Chłopak mieszka ze swoją sympatyczną rodziną, czyli rodzicami i młodszym bratem, w podlondyńskim Cambridge. Opisana historia ukazuje jego niezwykłe wakacje, kiedy to z powodu wielu niezwykłych zdarzeń i splotów okoliczności nasz bohater wyrusza na poszukiwanie tajemniczego nieznajomego, Patryka O’Hary. W kolejnych dniach poszukiwań główny bohater poznaje nowych znajomych i przyjaciół, a czytelnik nowe nietuzinkowe postaci. Akcja książki rozgrywa się w różnych ciekawych miejscach, interesująco sportretowanych przez autora, jak na przykład w Londynie, Nowym Jorku, ale też w Górach Skalistych, gdzie nasz bohater trafia, tropiąc swojego bohatera… Książka adresowana jest głównie do młodego czytelnika, który w Maksie odnajdzie swojego rówieśnika pragnącego zrealizować swoje niezwykłe młodzieńcze marzenia. Jest napisana prostym, przystępnym językiem i jest na tyle interesująca, że wciągnie i bardziej wymagającego odbiorcę i nie odrzuci tego, który nie ma jeszcze sprecyzowanego gustu literackiego.
Za LubimyCzytać.pl

Curtis Sittenfeld „Szkoła uczuć”
„Szkoła uczuć” Curtis Sittenfeld to zabawna powieść o dojrzewaniu amerykańskiej nastolatki rozpoczynającej naukę w koedukacyjnej szkole średniej w Ault w Kolorado. Lee Fiora jest nieśmiałą nastolatką z małego miasteczka w stanie Indiana. Jak sama mówi, zdecydowała się na naukę w Ault tylko dlatego, że zobaczyła zdjęcie w gazecie, na którym uczniowie szkoły siedzą przy stole w kraciastych swetrach i wyglądają na prawdziwych intelektualistów. Mimo że uczą się tam dzieci bogatych biznesmenów, Lee przekonuje swoich średnio zamożnych rodziców, by wysłali ją do Ault.


Powieść amerykańskiej pisarki to książka zabawna, choć traktująca o poważnych problemach wieku dojrzewania. Krytycy porównują ją do bestselleru J.D. Salingera „Buszujący w zbożu”. Nie jest to zabieg do końca usprawiedliwiony, bo Holden Caulfield ma w sobie znacznie więcej z buntownika niż Lee Fiora i inne sprawy zaprzątają mu głowę. „Szkoła uczuć” ma zdecydowanie lżejszy charakter, ale na pewno spodoba się ambitnym, młodym czytelniczkom. Może wkrótce powstanie opowieść o przygodach polskich nastolatek? Przypuszczam, że będzie ona znacznie ciekawsza od amerykańskiego bildungsroman. 
Za kafeteria.pl
Neil Gaiman "Księga cmentarna"
Nikt miał półtora roku, gdy tajemniczy mężczyzna zwany Jackiem zamordował jego rodziców i siostrę. Chłopczyk ocalał, bo feralnej nocy wymknął się z domu. Zawędrował na pobliski, stary cmentarz, a jego rezydenci otoczyli go opieką. Nikt jest jedynym żywym mieszkańcem nekropolii. Rodziców zastępuje mu bezdzietne (i od dawna już nieżyjące) małżeństwo. Strzeże go wampir, który staje się też jego mentorem i łącznikiem ze światem zewnętrznym. Tylko na cmentarzu dziecko jest bezpieczne - za bramą nadal czai się morderca. Ale lata mijają i Nikt dorasta. Jak wychowany przez wiekowe duchy chłopiec poradzi sobie w życiu, czy się odnajdzie we współczesnym świecie?

Za molksiazkowy.blogspot.com

Barbara Kosmowska "Buba"
Kiedy ma się rodziców, dziadka, ukochaną parę dżinsów, martensy i własny pokój - życie wydaje się całkiem znośne i Buba o tym wie. Ale Buba to gracz, który walczy o najwyższą stawkę, jaką jest rodzinne szczęście. Bo Bubie do szczęścia potrzebne jest zawsze szczęście innych. Taka już jest. Powieść Barbary Kosmowskiej tętni ciepłem i życiem. Jej główna bohaterka jest postacią bardzo pozytywną, niestety - mnóstwo poważnych problemów spada na jej nastoletnią głowę. Z opresji zawsze wychodzi z twarzą i więcej - swoim optymizmem rozwesela także twarze innych! Książka otrzymała I nagrodę w Konkursie "Uwierz w siłę wyobraźni" 2003 oraz Nominację Polskiej Sekcji IBBY do Nagrody "Książka Roku" 2003.
Za LubimyCzytać.pl

Melvin Burgess "Ćpun"
Akcja książki toczy się w latach osiemdziesiątych. Bohaterowie, para czternastolatków, Gemma i jej chłopak Smółka, borykają się z samotnością i niezrozumieniem. W poszukiwaniu szansy na urzeczywistnienie swojej miłości, zniechęceni nudą małomiasteczkowego życia, buntują się, porzucają rodzinne domy i przenoszą się do dużego miasta. W Bristolu trafiają do środowiska narkomanów i ludzi żyjących na marginesie społeczeństwa. Stopniowo z dwójki nastawionych idealistycznie do życia nastolatków stają się ćpunami, którzy nie zdają sobie sprawy ze swego uzależnienia. Aby zdobyć pieniądze na narkotyki, Gemma musi uciekać się do prostytucji, a Smółka do kradzieży. Próby uwolnienia się od nałogu kończą się niepowodzeniem...
Narratorem każdego rozdziału jest inna osoba, przez co losy bohaterów poznajemy ciągle z nowej perspektywy.
Za webook.pl

Marta Fox "Pierwsza miłość"
Na specjalną prośbę Czytelników wydawnictwo Siedmioróg wydało w jednym tomie sześć przepięknych opowiadań Marty Fox : Po nitkach babiego lata, Westchnienia jak morskie huragany, Do rana daleko, Romeo zjawi się potem, Więc nie wiń mnie za to i Zanim nadejdzie rozstanie. Opowiadane historie połączone są miejscem i czasem akcji : katowickie liceum, rok szkolny 1998/99. Każda z pojawiających się w nich postaci jest inna, ale każda przeżywa to samo : rozterki i radości towarzyszące narodzinom pierwszego dojrzałego uczucia.
"Po nitkach babiego lata"
Podobno wszystkie osiągnięcia techniki są bezduszne. Zatem skąd tyle uczucia w listach elektronicznych wymienianych między Dorotą a Rafałem? Fale miłości szybko przekroczą zaporę komputerów i internetu. Jednak czy ich miłość przetrzyma kontakt z rzeczywistością? Co jest prawdziwsze: słowo pisane czy wypowiadane prosto w oczy?
"Westchnienia jak morskie huragany"
Mateusz wierzył, że miłość jest darem niebios. W chwili, gdy zakochał się w swojej zamężnej nauczycielce, zaczął w to wątpić. Czy ma walczyć o miłość Marzeny, czy raczej zwalczyć swoje budzące się uczucia? A jak zachowa się w obliczu jego pierwszej młodzieńczej namiętności młoda polonistka?
"Do rana daleko"
Ola pod maską lubiącej zabawę dziewczyny stara się ukryć tęsknotę za pełną rodziną, swoje kompleksy, strach przed bliskością i ... tajemnicę dzieciństwa. Maciek odpowiedział na jej niemy krzyk. Czy dobrze zrobiła powierzając mu swoją tajemnicę? Czy pierwsza miłość będzie dla dziewczyny skutecznym lekiem na całe zło?
"Romeo zjawi się potem"
Justynie, ogarniętej wirem domowych obowiązków i opieką nad chorą babcią, wydaje się, że nie może sobie pozwolić na ... miłość. Aż do czasu, kiedy grając Julię w szkolnym przedstawieniu, poznaje Romana. Czy magia i siła uczucia szekspirowskich kochanków podziała na nastolatków końca XX wieku? Czy pomoże im w pokonaniu trudności pojawiających się na horyzoncie?
"Więc nie wiń mnie za to"
Znakomite studium psychologiczne miłości nastolatków stojących u progu dorosłego życia. Basia i Jarek od pierwszej klasy liceum stanowili parę -"papużki nierozłączki" - mówiły o nich zazdrosne koleżanki. Etapy rozwoju ich związku pokazują, że o prawdziwe uczucie trzeba walczyć codziennie i często nietypowymi metodami.
"Zanim nadejdzie rozstanie"
Szkolne konflikty z reguły nie były dla Patryka nowością, bo zmieniając szkołę kilkakrotnie, zdążył się do nich przyzwyczaić. Nie zdawał sobie sprawy, że jeden z nich będzie wyjątkowy, bo zbliży go z Joasią. Czy kolejna przeprowadzka Patryka będzie oznaczała koniec rozkwitającego uczucia?
"Pierwsza miłość" Marty Fox spodoba się zarówno młodym czytelnikom jak i ich rodzicom. Książka nie unika drażliwych tematów, ale też nie wabi młodego czytelnika łatwymi rozwiązaniami. "Pierwsza miłość" to książka wartościowa i głęboka, a jednocześnie ciepła i przyjemna, dlatego warto po nią sięgnąć.
Za siedmiorog.pl

Marta Fox "Kaśka podrywaczka"
Kaśka, jak każda nastolatka, ciągle poszukuje swojego miejsca na ziemi. Stąd spory z rodzicami, kłótnie i nieporozumienia z przyjaciółmi, stąd tęsknota i poczucie odrzucenia. Kaśka wbrew pozorom wykazuje się ogromną dozą zdrowego rozsądku, nie idzie na łatwiznę, nie pakuje się w tarapaty – kieruje się bowiem ostrożnością i ma wręcz dorosłe podejście do wielu spraw. W innych staje się za to beznadziejnie dziecinna i w sumie mało przekonująca.
Kaśka, żeby się wyszaleć, biega na dyskoteki, licząc na to, że pozna tam jakiegoś supermana. W klasie nie pozwala nikomu na zbytnią poufałość, dopiero zaczyna zdobywać przyjaciół, z którymi może dzielić się sekretami. Tymczasem jej bliscy mają ciężkie życie – Karolina jest strasznie gruba, a do tego ma matkę schizofreniczkę. Ojciec Kamila jest alkoholikiem i znęca się nad rodziną, a mimo programów „stop przemocy” nikt nie potrafi im pomóc. Jedyną nadzieją na ocalenie godności staje się wsparcie przyjaciół. Dla zrównoważenia negatywnych, ciemnych wątków, umieszcza Marta Fox i partie przepełnione szczęściem. Kaśka jest rozsądna i rozważna – oczywiście dorośli tych cech nie dostrzegają. Tymczasem dziewczyna nie pije alkoholu, na dyskotece pilnuje swoich napoi, by ktoś nie wrzucił jej do soku pigułki gwałtu. Nie imponują jej pijani młodzieńcy rzucający przekleństwami na prawo i lewo – choćby byli najprzystojniejsi. Kaśka dotrzymuje danego rodzicom słowa, argumentując to chęcią budowania ich zaufania. Pierwsza wyciąga rękę do zgody i nie manifestuje ostro swojego zdania. Jedno z nielicznych jej „młodocianych” wykroczeń to mówienie o rodzicach „Starsi”. Kaśka dojrzewa, ale nie do końca rozumie, co się z nią dzieje – martwi się snami, w których marzy o chłopakach, martwi się i jawą, bo nie umie znaleźć sobie pary.
Za granice.pl

Brigitte Kolloch "Dziennik bulimiczki"
Dziennik bulimiczki jest to książka opowiadająca o 14 letniej dziewczynie która zapada na poważną chorobę - bulimię. Przyczyną tej choroby jest tusza. Dziewczyna nie jest akceptowana przez społeczeństwo i na początku próbuje się zmienić przemalowując włosy, lub za pomocą lepszych wyników w nauce. Jednakże gdy to również nie skutkuje a szkolni przyjaciele jak i jej własna siostra w dalszym ciągu z niej drwią. Iza - bohaterka dziennika, ulegając presji gazet i matki, rozpoczyna dietę odchudzającą.Na początku wszystko jest pod kontrolą przyjmuje jedynie dania niskokaloryczne. Jednakże dziewczyna bardzo lubi jeść, wobec tego ulega pokusom i pochłania ogromne ilości jedzenia. Jednak na tak olbrzymie ilości pożywienia nie zawsze starcza jej pieniędzy wobec tego okrada najbliższych. Z poczucia winy, wszystko co zjada natychmiast zwraca.
Książka ta bardzo pobudza emocję, pewne sytuację mogą doprowadzić do łez.
Bardzo polecam ten dziennik ponieważ pokazuje ludzkie życie, słabości i zmagania. Dla niektórych może być przestrogą dla innych zaś poradnikiem jak zachować się w sytuacji gdy ktoś najbliższy jest chory.
Za merlin.pl
Beata Ostrowicka "Świat do góry nogami"
Życie szesnastoletniej Oli i jej rodziny wywróciło się do góry nogami... Problemy dnia codziennego coraz bardziej przygniatają dziewczynę. Ola nie może się dogadać z młodszym rodzeństwem i zapracowanym ojcem, który wciąż ucieka z domu, by uniknąć trudnych rozmów. Ola musi więc przedwcześnie dojrzeć. Teraz cały dom jest na jej głowie, bo zbuntowana nastoletnia siostra nie zamierza jej nic ułatwiać. A przecież Ola ma wciąż tylko szesnaście lat, chce się cieszyć młodością, życiem, swą pierwszą miłością...
Za merlin.pl

Dorota Terakowska "Poczwarka"
Adam i Ewa to młode, zamożne, wykształcone małżeństwo. Spełnieniem ich ambicji i planów na przyszłość ma stać się dziecko. Jednak jego narodziny okazują się ruiną, nie realizacją marzeń: dziewczynka ma zespół Downa w wyjątkowo ciężkiej postaci.
Ewa - poprzez instynktowne poświęcenie - uczy się akceptować córkę, choć nie jest w stanie dotrzeć do jej świata.
Adam, którego zawiedzione nadzieje zamieniły się w odrzucenie, coraz bardziej oddala się od rodziny. Nie ma pojęcia, że Marysia-Myszka - niezdolna do wypowiedzenia poprawnego zdania i wykonania sensownej w ludzkich oczach czynności - zrywa jabłka z rajskiego drzewa i rozmawia z Bogiem. Czy zdarzy się coś, co otworzy zatrzaśnięte między nimi drzwi? Być może klucz znajduje się w przeszłości...
Książka Terakowskiej to poruszająca do głębi opowieść o tym, jak wiele - zbyt wiele - czasu trzeba często, by zrozumieć, że prawdziwa miłość nie stawia warunków, i o tym, jak trudno zburzyć mur obcości, który wyrósł niepostrzeżenie między człowiekiem a jego własnym dzieciństwem.
Za wydawnictwoliterackie.pl

Dorota Terakowska "Ono"
To jedna z najbardziej zaskakujących powieści ostatnich lat, książka inna od tych, które Terakowska kierowała dotychczas do młodzieży, inna też od adresowanej do starszych czytelników "Poczwarki", choć, podobnie jak ta ostatnia, przeznaczona jest dla dojrzałych odbiorców. Po raz pierwszy Dorota Terakowska przedstawia świat tak dotkliwie realistyczny, choć nie pozbawiony magii i niezwykłości.
Ewa ma dziewiętnaście lat. Mieszka z rodziną, czuje się jednak samotna. Marzy o lepszym życiu, o wyrwaniu się z ubogiego miasteczka gdzieś na południu Polski, o miłości, która odmieni jej los. Niejasne, wzięte z filmów wyobrażenia dziewczyny zderzają się z brutalną rzeczywistością. Staje przed wyborem. Szuka wskazówki na przyszłość, podpowiedzi, co dalej. Zaczyna patrzeć na wszystko, co ją otacza, oczami dziecka, które ma przyjść na świat. Próbuje mu ten świat objaśnić, a zarazem usprawiedliwić. I Ewa, i Ono muszą podjąć decyzję, czy ten świat wart jest wysiłku narodzin.
"Ono", oprócz typowego dla Terakowskiej klimatu i symboliki, jest powieścią przejmująco realistyczną. Nie pozwala na obojętność, porusza, sięga do najgłębszych emocji każdego czytelnika. Dotyka problemów bliskich nam wszystkim i zmusza do głębokich refleksji. Po tę książkę powinien sięgnąć każdy, bo dla wszystkich ta literacka rzeczywistość jest światem, w którym żyjemy. "Ono" zmusi do odpowiedzi na pytanie: "jakie jest nasze w tym świecie miejsce?" i w każdym z nas pozostawi ślad na bardzo długo.
Za czytelnia.onet.pl

Dorota Terakowska "Tam gdzie spadają anioły"
Książka Doroty Terakowskiej, która stanowi kolejny krok w poszukiwaniach przez autorkę odpowiedzi na najistotniejsze pytania egzystencjalne.
Fabuła rozwija się w dwóch przenikających się poziomach: pierwszy ziemski, gdzie rozgrywa się historia dziewczynki, która utraciła swego Anioła Stróża i stara się go odzyskać. Drugi kosmiczny, gdzie Anioł Stróż walczy ze swym ciemnym bratem bliźniakiem i pozbawiony mocy spada na ziemię.
Powieść zarówno dla młodzieży jak dorosłych, jest próbą przedstawienia złożonych relacji pomiędzy dobrem a złem, między porządkiem ziemskim a boskim, wiarą i wiedzą, między człowieczeństwem a boskością.
Pod względem fabularnym powieść poprowadzona jest brawurowo i czyta się ją jednym tchem.
Za wydawnictwoliterackie.pl

Eric-Emmanuel Schmitt "Oskar i pani Róża"
Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar nie wierzył, że to możliwe, aż do spotkania z tajemniczą panią Różą, która ma za sobą karierę zapaśniczki i umie znaleźć wyjście z każdej sytuacji... Piękna, mądra i niepozbawiona humoru opowieść o tym, jak pokonać strach, odnaleźć wiarę i nie poddać się w obliczu nieszczęścia. Ta książka da Wam siłę i nadzieję, a kto wie?, może nawet zmieni Wasze życie...
Książka opowiada o dziesięcioletnim Oskarze, który umiera na białaczkę. W uporaniu się z codziennością pomaga mu tajemnicza Pani Róża. To właśnie ciocia Róża wpada na pomysł pisania listów do „Szanownego Pana Boga”, a także na pomysł potraktowania każdego cennego dnia życia jako kolejnych dziesięciu lat. W taki sposób tytułowy bohater każdego dnia pisze list opisujący „dziesięć lat” jego życia. Bóg jest dla niego kimś coraz bliższym i mały chłopiec otwiera się przed nim coraz bardziej. Dzieli się z nim swoimi myślami, spostrzeżeniami i problemami. Z każdym listem chłopiec zaczyna coraz bardziej wierzyć w Boga. Coraz bardziej jest też pogodzony z tym, że będzie musiał umrzeć. Chyba największym atutem tej książki jest to, że daje dużo do myślenia, a jak wiadomo w dzisiejszych czasach jest niewiele książek, które potrafią zadziałać na intelekt czytelnika, albo sprawić, że poczuje on potrzebę dokonania jakichś zmian w swoim życiu.
Za schmitt.pl

Eric-Emmanuel Schmitt "Pan Ibrahim i kwiaty Koranu"
Schemat fabularny tej książki przypomina bardzo "Oskara i panią Różę" . Tu również mamy do czynienia z młodym bohaterem, który, szybko wkraczając w dorosłość spotyka na swojej drodze niezwykłą osobę. Umierający Oskar spotkał swoją panią Różę a Momo - bohater kolejnej książki Schmitta - pana Ibrahima - starego muzułmańskiego sklepikarza.
Chłopiec instynktownie lgnie do sprzedawcy, bo w jego oszczędnie wypowiadanych słowach i sentencjach odnajduje to, czego nie znajdował dotychczas u samotnie wychowującego go ojca - miłość, szacunek i ciepło. Niejasny początkowo związek przekształca się z czasem w pełną mądrości i wzajemnego zrozumienia relację mistrza i ucznia, ojca i syna. Dobiegający swoich dni Pan Ibrahim w prostych słowach przekazuje Mojżeszowi swoją mądrość i doświadczenie.
Za ksiazka.net.pl


Ouarda Saillo "Księżyc we łzach"
Prawdziwa i wstrząsająca historia Marokanki - ofiary przemocy w rodzinie. Ouarda wychowywała się wraz z sześciorgiem rodzeństwa w cieniu tragedii, która zamieniła ich dzieciństwo w piekło. Coraz bardziej agresywny i nieobliczalny ojciec zabił ich matkę, gdy autorka miała zaledwie pięć lat. Opowieść o trudnym dorastaniu i próbie wybaczenia - bohaterka po latach odwiedziła ojca w więzieniu - na egzotycznym tle obyczajowym życia w kulturze muzułmańskiej.
Za literatura.gildia.pl

Jerome David Salinger "Buszujący w zbożu"
Bohaterem „Buszującego w zbożu” jest szesnastoletni uczeń, Holden Caulfield, który nie mogąc pogodzić się z otaczającą go głupotą, podłością, a przede wszystkim zakłamaniem, ucieka z college'u i przez kilka dni "buszuje" po Nowym Jorku, nim wreszcie powróci do domu rodzinnego. Historia tych paru dni, którą opowiada swym barwnym językiem, jest na pierwszy rzut oka przede wszystkim zabawna, jednakże rychło spostrzegamy, że pod pozorami komizmu ważą się tutaj sprawy bynajmniej nie błahe. Za niezrównoważonymi gestami szczeniackiego buntu Holdena kryją się z gruntu zdrowe odruchy i nad podziw poważny stosunek do życia. Tym, o co ten chłopak walczy, okaże się w końcu ni mniej, ni więcej, tylko prawo do zachowania własnej twarzy w konformistycznym, zmaterializowanym społeczeństwie, w którym mu przyszło żyć.
Za biblionetka.pl

Jolanta Stefko "Możliwe sny"
W książce od początku do końca trwa walka między snem a jawą, ciemnością a światłem. Losy Bolka, głównego bohatera mieszkającego w niewielkiej mieścinie – Bielsku, to nieustanne próby odróżnienia świata prawdziwego od świata marzeń sennych. Już na samym początku powieści jako kilkuletnie dziecko dokonuje wyboru, woli ciemność. Na światło, czyli to, co go otacza, to, co jest na zewnątrz niego, reaguje bólem. Skupia się na sobie, swoich emocjach i uczuciach, cały czas utwierdzając się w tym, iż postawa introwertyczna to najlepsza postawa wobec rzeczywistości. Tytuł książki mimo wszystko nie ułatwia interpretacji, sugeruje bowiem, że to wszystko, co otacza Bolka to jeden wielki sen, sen, który może stać się rzeczywistością, ale nie musi. Te dwa światy nieustannie przenikają się, dlatego też bohater nierzadko ma problemy z ich identyfikacją: „Nie był pewien, czy to, co się działo teraz było częścią snu, czy już nie; nie potrafił dostrzec granicy”. Do problemu snu i jawy wrócę jeszcze jednak w dalszej części tego omówienia, teraz przejdę do najważniejszego, jak mi się wydaje, problemu, jaki porusza ta książka, a mianowicie – dorastania i problemów, które mu towarzyszą.
Równie dobrze Możliwe sny można by nazwać „pamiętnikiem z okresu dojrzewania”. Przez cały czas śledzimy poczynania bohatera (od wczesnego dzieciństwa aż do studiów), dlatego też mamy możliwość obserwacji jego postępowania, a także jego podejścia do podstawowych problemów takich jak: miłość, śmierć, samotność czy nieśmiałość – w różnych okresach jego życia. Nieustannie widzimy Bolka, który walczy ze światem, próbuje go oswoić. Często towarzyszy temu ból, np. kiedy wkłada ręce do ognia, widzi śmierć swojej ciotki i ojczyma. Pojawia się tu wiele „małych” inicjacji - chłopiec poznaje smak śniegu, powietrza i asfaltu podczas zjeżdżania na sankach. Wyrywa muchom nóżki i skrzydełka. Poznaje smak krwi. Te wszystkie rytuały przejścia zostały opisane nader szczegółowo i sugestywnie.
Za wydawnictwoliterackie.pl

Małgorzata Gutowska-Adamczyk " 13. Poprzeczna"
Autorka postawiła na trzy typy postaci: każda z bohaterek odpowiada jednemu ze stereotypów dotyczących współczesnych nastolatek. Agata w ramach młodzieńczego buntu ubiera się tylko na czarno, nigdy się nie uśmiecha i odstrasza wszystkich swoim zachowaniem. Klaudia jest wyzywająca i wulgarna, mocno się maluje, ubiera prowokujące stroje, zadaje się z niewłaściwymi osobami i korzysta ze źle pojmowanych uroków życia – kradnie dla sportu, nie ma zamiaru się uczyć. Przeciwieństwem Klaudii jest Zosia: uporządkowana prymuska, cicha i spokojna, zawsze podporządkowana rodzicom. Trzy dziewczyny to również trzy rodzaje rodzin: u Agaty nowy i odpychający partner matki oraz ich małe dziecko, u Klaudii – zapracowana i potrafiąca tylko krzyczeć wymagająca matka, u Zosi – rodzice, którzy w najdrobniejszych szczegółach zaplanowali dziewczynie karierę lekarza, nigdy nie chwalą swojej córki i nie są z niej dumni. Każda z bohaterek ma inne marzenia, inne aspiracje… Zosia chciałaby być aktorką. Klaudia nie myśli o przyszłości, cieszy się chwilą (zresztą, stara się wcale nie myśleć). Agata wciąż ma koszmarne sny, zasklepia się w swoim strachu. Trudno o bardziej różne charaktery. Dziewczyny, delikatnie mówiąc, nie przepadają za sobą – przypadek sprawia, że na szkolnej wycieczce muszą mieszkać w jednym pokoju. Potem wspólnie poniosą karę za znalezione przez wychowawczynię pety i puszkę po piwie. W ramach tej kary „poznają” Magdę. „Poznają” – bo Magda od kilku miesięcy jest w śpiączce. Szkolne koleżanki w ramach odpracowywania rzekomych win przychodzą do Magdy, czytają jej książkę i ponadprogramowo zwierzają się ze swoich problemów. Niepostrzeżenie rodzi się między nimi przyjaźń.
Za wimbp.rzeszow.pl

Małgorzata Gutowska-Adamczyk "110 ulic"
Michał żyje bez stresu. Wśród kolegów, rodziny i nauczycieli cieszy się zasłużoną opinią luzaka, w dodatku - dzięki zamożnym rodzicom - ma styl, gest, markowe ciuchy i szpanerskie wakacje. Niestety - nawet w życiu nastolatka - nic nie trwa wiecznie. Nagłe kłopoty zawodowe rodziców powodują, że z dnia na dzień ląduje w mieścinie oddalonej całe lata świetlne od Warszawy. Przybywa tam pełen najgo rszych przeczuć. Na szczęście żadne z nich się nie sprawdza.
Za wp.pl/książki

Drew Lerman "Magiczne miasto"
Henry to młody chłopak mieszkający w "magicznym mieście" - Miami. Nie jest bynajmniej szczęśliwym młodym człowiekiem. Cierpi na zespół stresu pourazowego (gdy pewnego dnia był sam w domu, na dworze rozszalał się huragan. Przerażony Henry wybiegł w panice i to ocaliło mu życie - budynek został zniszczony przez wichurę). Wciąż wraca pamięcią do tamtych przeżyć, więc psychiatrzy faszerują go tonami leków antydepresyjnych. Wspomniana choroba to nie jedyny problem tego nastolatka. Nie układa mu się z dziewczyną - Rebeką, są o krok od rozstania. Nie grzeszy zbytnią śmiałością w kontaktach z obcymi osobami. W domu rodzinnym napotyka na niezrozumienie i obojętność maskowane udającymi zainteresowanie banalnymi pytaniami typu "jak minął dzień". W wolnych chwilach włóczy się bezmyślnie z kolegami po mieście. Naukę kompletnie ignoruje, wyłącza się na lekcjach. Jednym słowem jego życie jest wyjątkowo nieciekawe. Co gorsza, nie chce wziąć za nie odpowiedzialności. Większość problemów zrzuca na karb wspomnianego zespołu stresu pourazowego. Gdy rzeczywistość go przytłacza, sięga po najprostszy sposób - tabletki antydepresyjne, do których ma przecież z racji choroby legalny dostęp. Odnosi się nieodparte wrażenie, że jest on prawie całkowicie pusty w środku. Podobnie zresztą rzecz się ma z innymi ludźmi z jego paczki.
Być może szansą na przerwanie tej pustki, bezsensu i monotonii okaże się dla Henry'ego nowy chłopak w paczce - Charlie Brickle. To osobnik niezwykły i na pierwszy rzut oka kompletnie zwariowany. Analizuje wszystko niczym dojrzały filozof. Używa w swoich wypowiedziach licznych uczonych słów, co sprawia, że ciężko go zrozumieć. Choć wydaje się to niemożliwe - obu chłopców różni praktycznie wszystko - Henry i Charlie zaprzyjaźniają się ze sobą. Charlie zmusza przyjaciela do myślenia, próbuje wyrwać go ze skorupy, z lekowego otępienia. Czy mu się to uda?
Książka opowiada o wewnętrznej pustce i o dojrzewaniu. Dojrzewaniu rozumianym dwojako - okresie w życiu człowieka (bohaterami są w końcu nastolatki), ale także wewnętrznym dorastaniu. Opowieść to dziwna. Czasem śmieszy do łez. Innym razem jest przeraźliwie smutna. Bywa też momentami irytująca, gdy z trudem śledzimy bardzo chaotyczny tok myśli Henry'ego. Ale takie właśnie jest dojrzewanie- pełne najrozmaitszych odcieni.
Za granice.pl

Andrzej Czcibor Piotrowski "Rzaczy nienasycone"
Powieść o dojrzewaniu chłopca w ostatnich przedwojennych miesiącach 1939 roku i w pierwszych latach wojny, kiedy to wraz z matką i bratem zostaje zesłany do Kazachstanu.
W Rzeczach nienasyconych przenikają się wspominana rzeczywistość, sen i marzenie. Wojna przyspiesza dojrzewanie bohatera, jednak nie ona jest głównym tematem powieści, lecz sen wiecznie głodnego Erosa, który każe naszemu narratorowi doświadczać cielesności i o niej fantazjować. Świat wewnętrzny dziecka skupia się wokół ukochanej matki, która w końcu umiera na tyfus. To z nią buduje on pierwszą miłosną relację, do niej odnoszą się jego fantazje erotyczne. Powieść Czcibora-Piotrowskiego jest peanem na cześć niezagrażającego mężczyźnie żywiołu kobiecości. Książka otrzymała wyróżnienie Biblioteki Raczyńskich jesienią 1999 roku oraz znalazła się w siódemce książek nominowanych do finału nagrody literackiej Nike 2000. Wkrótce ukaże się francuski przekład powieści.
Za culture.pl
Simone de Beauvoir "Pamiętnik statecznej panienki"
Książka to pierwsza część cyklu autobiograficznego jednej z najwybitniejszych filozofek i pisarek XX wieku, autorki legendarnej "Drugiej płci". W "Pamiętniku" opisana została młodość bohaterki, intelektualistki dojrzewającej w latach międzywojnia, w świecie burżuazji francuskiej, bardzo tradycyjnej i jednocześnie bardzo przeciętnej. Cnota przeciętności jest pielęgnowana na różne sposoby w tym środowisku, natomiast historia dojrzewania Simone jest zarazem bardzo zwykła i bardzo niezwykła. Jest to opowieść o edukacji, o rozwoju, o formowaniu się "ja" poprzez naukę. Ta stateczna panienka, którą jest Simone de Beauvoir, znajduje przyjemność przede wszystkim w odrabianiu lekcji, uczeniu się łaciny, studiowaniu filozofów i tajników francuskiego stylu literackiego. Autorka pochodzi z rodziny, która - na szczęście dla niej - na tyle zbiedniała w skutek pierwszej wojny światowej, że pozwolono jej się uczyć, jako że bez posagu nie miała szans na zamążpójście.
Za merlin.pl

Ewa Nowacka "Może nie, może tak"
Książka opowiada o dorastającej Magdzie, Agnieszce i oczywiście o chłopcach. Opisywane są w niej rozmaite problemy. Lektura ciekawa, lecz jak dla mnie troszkę za krótka. Zaciekawiły mnie perypetie zakochanej w Wieśku Madzi. Jednak jest coś, co mnie troszkę zniechęciło. Otóż przygody nastolatek, przeplatają się z opowiadającymi o miłości mitami. Niestety nie za bardzo lubię historię, więc owe mity omijałam szerokim łukiem, nawet ich nie czytając. Książka jak książka - niektórym się spodoba, inni stwierdzą, że jest do niczego. Przekonaj się sam, do której grupy będziesz należeć.
Za www.4girls.pl

Zuzanna Śliwa "Krzyk dzikiej czajki"
Odrzuciła ją własna matka. Ojca nigdy nie poznała. Kim był? - na to pytanie nikt nie chce Mietce odpowiedzieć.
Tajemnicy pilnie strzeże nawet wychowująca ją ukochana babcia. Może i ona nie zna prawdy.. Kiedy dziewczyna wyrusza ze swego miasteczka w świat, nie wie, że zaskakujący splot zdarzeń każe jej raz jeszcze zmierzyć się z tajemnicą pochodzenia oraz z obudzonymi na nowo tęsknotami i uczuciami. Powieść osnuta częściowo na autentycznych wydarzeniach.
Za czytelnia.onet.pl
Janet Fitch "Biały Oleander"
Nie ma chyba bardziej skomplikowanego związku niż relacje między matką a dorastającą córką. Współzawodnictwo, przywiązanie, oczekiwania, bunt i, ponad wszystko - szalona, zaborcza miłość. Janet Fitch doskonale opisała te złożone relacje w swej debiutanckiej książce "Biały oleander". Powieść jest podróżą, w którą zabiera nas Astrid, dziecko charyzmatycznej poetki. Są nierozłączne... aż do momentu, gdy Ingrid w napadzie zazdrości zabija swego kochanka. Czytelnik, wraz z dwunastoletnią bohaterką, odwiedza aż pięć domów, stanowiących swoistą amerykańską panoramę społeczeństwa, którego uczestnikami są najróżniejsi zastępczy rodzice. Autorka, mieszkanka Los Angeles, silnie osadziła swą powieść w tej właśnie metropolii, zarówno w betonowych, kulturowo jałowych ulicach Hollywood, jak i wiejskich przedmieściach Chino. Wraz z upływem czasu Astrid dorasta, stając się dojrzałą bohaterką świadomie już poszukującą miłości, własnej tożsamości oraz swego miejsca w świecie. To głęboka powieść psychologiczna. Historia dwóch szczególnych kobiet, która łączy je i jednocześnie dzieli. "Biały oleander" przemawia do wszystkich - wszyscy bowiem doświadczyliśmy całej złożoności związku matki i dziecka.
                                                                                                                                           Za biblionetka.pl

Thomas Brussig "Aleja Słoneczna"
Pełna humoru, nostalgiczna opowieść o dorastaniu grupki przyjaciół, mieszkających tuż przy Murze Berlińskim. Autor z premedytacją chciał stworzyć taki utwór, przy którym, jak sam mówił: "Niemcy z Zachodu będą pękać z zazdrości, że nie dane im było żyć w NRD.
Pełna humoru, nostalgiczna opowieść o dorastaniu grupki przyjaciół, mieszkających tuż przy Murze Berlińskim.

Za czytelnia.onet.pl

Lauren Liebenberg
"Smak dżemu i masła orzechowego"
Osadzona na tle wojny domowej i umierania kolonii, zachwycająca i mroczna powieść o dorastaniu w Afryce to olśniewający debiut Lauren Liebenberg.
Nyree i Cia O'Callohan mieszkają na dalekiej farmie na wschodzie ówczesnej Rodezji w późnych latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. W cieniu zwisających pnączy lasu deszczowego Vumba, pod kuratelą dziadka heretyka, przeżywają czarowne dzieciństwozabarwione afrykańskim pogaństwem, wypaczonym katolicyzmem i tradycją opartą na baśniach braci Grimm. Ich świat rozciąga się do wielkiego ogrodzenia, wzniesionego, by zatrzymać "Terrów", z którymi walczy ich ojciec. Dziewczynki nie mają wielkiego pojęcia o tym, co dzieje się poza ich zakątkiem, do czasu, gdy z zewnętrznego świata przybywa do ich domu "bękart" - osierocony kuzyn Ronin, który na zawsze zatruje ich idyllę...
"Siedemnastolatek" to powieść pisana przez 50-letniego mężczyznę, którego wielką zaletą jest to, że pamięta bardzo dobrze, jak to jest być nastolatkiem, a jednocześnie jest doświadczony i spogląda na ludzi i świat z przymrużeniem oka.
Za forumksiazki.pl

Booth Tarkington "Siedemnastolatek"
Książka opowiada o perypetiach miłosnych dorastającego Williego. Autor doskonale wie, co jest największym utrapieniem w "rozkwicie". Wie, jak denerwujące mogą być młodsza, wścibska siostra i dociekliwa matka i jak ważna opinia młodej, nowoprzybyłej kokietki, która idiotycznie szczebiocze do swojego pieska-zabawki. Pokazuje, jak spoglądają na bohatera różne osoby: mała Jane z łagodnym zdziwieniem i umiarkowaną ciekawością, sąsiad - pan Parcher - z irytacją, mamusia z macierzyńską obawą, tatuś z jawną pobłażliwością itd. Myślę, że może to być książka szczególnie przydatna nastolatkom. Można czasem złapać się na tym, że zachowania Williama wydają nam się komiczne tylko przez sposób, w jaki zostały opisane, bo właściwie wiele z nich możemy przypisać sobie.
Za biblionetka.pl

Maureen Wartski "Uciekinierka"
 Sunny Tate jest przygnębiona ucieczką siostry z domu. Matka udaje się po pomoc do medium, ojciec nie wspomina nawet imienia Coral. Tymczasem Sunny, pełna kompleksów, niezbyt atrakcyjna nastolatka, czuje się coraz bardziej osamotniona i pozbawiona ciepła i zainteresowania ze strony rodziców. I wtedy spotyka Bretta, najprzystojniejszego chłopaka w szkole. Czuje się nieszczęśliwa, do czasu... Postanawia pójść w ślady siostry, ale czy to rozwiąże wszystkie jej problemy?

Za ksiazkimlodziezowe.fora.pl

Mabel Esther Allan "Baletowa rodzina"
Po śmierci rodziców trzynastoletnia Joanna Bradshaw jedzie z ubogiej północy Anglii (Lancashire) do Londynu, by zamieszkać z elegancką rodziną wujka Garlanda. Garlandowie to tytułowa "baletowa rodzina": mama jest primabaleriną, tata dyrygentem, czwórka dzieci albo uczęszcza do szkoły baletowej, albo już występuje na scenie. Joanna początkowo nie bardzo potrafi się odnaleźć w tej – tak bardzo odmiennej – rzeczywistości; nie potrafi znaleźć wspólnego języka z kuzynami, dla których całym światem jest taniec. Stopniowo pozwala jednak, by balet i ją zauroczył, i odnajduje swoje miejsce w baletowej rodzinie.
"Baletowa rodzina" to sympatyczna książka, bardzo lubiłam ją jako dziecko i do tej pory mam do niej sentyment. Próżno w niej szukać pogłębionych portretów psychologicznych i przenikliwego uchwycenia Anglii połowy ubiegłego wieku; jednak przyjemnie jest na parę godzin pogrążyć się w życiu i problemach Garlandów, ze szczególnym uwzględnieniem nieposkromionej Delfiny. Nie zawsze przecież ma się ochotę na pięciodaniową ucztę w pięciogwiazdkowej restauracji, czasem wystarczą konfitury do herbaty.
Za biblionetka.pl

Kinga Dunin "Tabu"
Marcie nie podoba się sposób życia jej rodziców, ale nigdy by ich nie okłamała. Marek podziwia swojego ojca, lecz okłamuje go na każdym kroku.
Każda z postaci w tej książce ma swój odrębny charakter i pogląd na świat. Martę wychowywał liberalny Jacek; ojciec Marka uważał, że mężczyzna musi być twardy. Starcie dwóch skrajnie różnych mentalności ożywia akcję jak w hollywoodzkim filmie, dając w efekcie powieść familijną, książkę o rozmowie, jaka winna się toczyćmiędzy rodzicami, a ich wkraczającymi w dorosłe życie dziećmi.
Za czytelnia.onet.pl

Hanna Kowalewska
"Letnia akademia uczuć"
„Anna i wodorosty”, pierwsza część „Letniej akademii uczuć” przeznaczona jest przede wszystkim dla nastolatek, stęsknionych za powieściami o miłości rodzącej się między ich rówieśnikami. Uczuć, podobnie jak i humoru, u Hanny Kowalewskiej z pewnością nie zabraknie. Tłem akcji są kurorty Bułgarii. Grupa młodzieży wyjeżdża na zagraniczny obóz. Najbliższe tygodnie spędzą razem szkolni przyjaciele i wrogowie. Trzeba się będzie jakoś dogadać. Galeria postaci jest przebogata: opiekę nad nastolatkami sprawuje Kłapouch, nauczyciel, który nie należy do służbistów; jednak jego dość swobodny stosunek do dyscypliny nie oznacza, że w wycieczkowej grupie zapanuje chaos. Kłapouch zostawia swoim podopiecznym wolną rękę – dopóki nie zawiodą jego zaufania. Drugi opiekun, Rafał, to typ, jakiego nie może zabraknąć na żadnym wyjeździe: obiekt westchnień żeńskiej części grupy. Świat dorosłych reprezentuje jeszcze matka nieuleczalnie chorej Anny – nieufna, nadopiekuńcza i pełna pretensji. Resztę bohaterów stanowią nastolatki. I tu ogromny okazuje się zestaw charakterów. Na wakacje wyjeżdża Bogdan ze swoją przyjaciółką, Małgorzatą. Bogdan chodzi z Beatą, ale jego kolejne dziewczyny zawsze muszą zaakceptować prymat Małgorzaty, muszą też podporządkować się przyjaciółce. Małgorzata przyzwyczajona jest do troskliwości i opieki chłopaka, do tego stopnia, że zapomina przy nim o własnych marzeniach. Bogdan jej imponuje – wszystkowiedzący, rozsądny i wierny – czy jest możliwe, by zarzucił swoje ideały? Na obóz wybiera się też Marcin – typowy donżuan, uwodziciel i zdobywca. Bawi się dziewczynami, wykorzystuje ich naiwność i łamie serca. Co się stanie, kiedy to jemu spodoba się któraś z koleżanek? A jak poradzi sobie z rozczarowanymi wielbicielkami? Agnieszka lubi snuć intrygi i ma kompleksy na punkcie swojego nosa. Baśka zmienia chłopaków jak rękawiczki. Jej brat, Tymek, rządzi wszystkimi; jest niebezpieczny. Przywódcą-tyranem bywa też dla swojej dziewczyny, Zuzy. Zuza nie umie wyzwolić się z toksycznego związku, niszczonego między innymi przez chorobliwą zazdrość chłopaka. Na obóz wyjeżdża też Kłapouchówna – córka nauczyciela, Kaśka. Kaśka zachowuje się jak harcerka – wszystkim pomaga, o wszystko się troszczy, czuje się odpowiedzialna za atmosferę na wycieczce. To zupełne przeciwieństwo ojca, uosobienie odpowiedzialności – nic dziwnego, że „rozprasowywaniem” Kaśki (by nie była tak schludna i pedantyczna) zajmują się dwaj bliźniacy – Fred i Albert. Fred i Albert to zresztą postacie przekomiczne, przerysowane tak w charakterystyce wyglądu, jak i w opisie zachowań i pomysłów. Bracia robią wszystko razem, są nierozłączni. Odznaczają się wyjątkowym talentem do parodiowania uczestników obozu i dogryzania im – złośliwie, ale z humorem. Wszędzie ich pełno. Jest tu także Mariola – dziewczyna interesująca się wyłącznie własną urodą, ciuchami, kosmetykami i chłopakami. Jest Wiesiek – syn dyrektora – chłopak z poważnymi problemami, wycofany i milczący, ale i kochający zwierzęta. Jest Emil – mól książkowy, Bożenka – nieinteligentna i z nadwagą, nie umiejąca się o siebie zatroszczyć. Jest też Jagoda – dziewczyna biedna, skryta i nieśmiała.
To oczywiście nie wszyscy bohaterowie książki. Wiadomo, że z takim towarzystwem nie sposób się nudzić. Hanna Kowalewska rozbudowała sieć reakcji między postaciami w sposób wykluczający znużenie. Choć w skrótowej prezentacji część opisów brzmieć może tendencyjnie, podczas lektury nie ma się takiego wrażenia. Powieść Kowalewskiej jest lekturowym spełnieniem marzeń nastolatek: dojrzewające dziewczyny lubią czytać o zawiłym świecie uczuć, o szczęśliwych i nieszczęśliwych historiach miłosnych. Przy Kowalewskiej otrzymują pełen wybór „życiowych” historii, a przy tym nie mają wrażenia, że śledzą losy papierowych bohaterów.
Za LubimyCzytać.pl

Irena Krzywicka "Wichura i trzciny"
Fabuła powieści przeznaczonej dla wszystkich czytelników od lat 13 oparta jest na autentycznych wydarzeniach. Treść książki wypełniają przeżycia Grzegorza, młodego wysportowanego chłopca, który na rok przed maturą stał się ofiarą choroby Heine-Medina. Nie poddaje się on straszliwej chorobie i z imponującym optymizmem walczy o przywrócenie zdrowia i sprawności fizycznej, mając przy sobie pomoc kochającej matki i kolegi - wiernego przyjaciela. Ich postawa zjednuje Grzegorzowi krąg jeszcze kilku oddanych mu osób z otoczenia. Oni wszyscy ułatwiają sparaliżowanemu chłopcu przezwyciężenie skutków choroby.
Za biblionetka.pl


Monika Lipińska "Ćmy i motyle"
Szesnastoletnia Tamara jest osobą dosyć przekorną. Lubi iść pod prąd, preferuje styl cygańsko-hippisowski i kolor wrzosowy. Mieszka we Wrocławiu z mamą, wielbicielką nowoczesnego stylu życia i właścicielką ekskluzywnego salonu kosmetycznego, oraz jej przyjacielem Igorem, pracownikiem prężnej agencji reklamowej.
Ojciec, który także przed rozwodem rzadko bywał w domu, teraz mieszka w Kanadzie i nie utrzymuje kontaktów z córką.Te wakacje Tamara ma spędzić u nieznanej jej bliżej siostry ojca, w małym miasteczku na południu Polski. Jest pewna, że to będą najgorsze wakacje w jej życiu, bo co ciekawego może wydarzyć się w takim Wrzosowie?!
Pilnie skrywane sekrety przeszłości, zagadkowe, niezwykłe postaci, magiczne amulety i godziny odmierzane miejskim zegarem słonecznym sprawią jednak, że Tamara przekroczy ramy czasu i otworzy skarbiec rodzinnych tajemnic... Czy upora się z demonami przeszłości?
Za ksiazkimlodziezowe.fora.pl

Anna Onichimowska
"Hera, moja miłość"
Jacek, siedemnastolatek, dobrze się uczy, ma dziewczynę, chce studiować psychologię. Pochodzi z dobrze sytuowanej rodziny. Pali trawkę od czasu do czasu dla lepszego samopoczucia. Uważa, że nie grozi mu uzależnienie. Udaje mu się zachować tajemnicę przed rodzicami, ale nie przed młodszym bratem... Wstrząsająca, znakomicie napisana opowieść oparta na faktach. Może być przestrogą dla rodziców, najczęściej zabieganych, zajętych własnymi sprawami i codziennymi kłopotami. Nie zawsze poświęcają oni swoim dzieciom wystarczająco dużo uwagi. Sami przecież też miewają ze sobą problemy...
Za  ksiazki-dlla-nastolatek.blog.onet.pl

Anna Onichimowska
"Dziesięć stron świata"
W dziesięciu historiach autorka przedstawia losy piętnastolatków żyjących w różnych miejscach na świecie: w Indiach, w Kolumbii, na Białorusi, w Finlandii czy Japonii. Ethan, Anla, Cesaria, Madżid to bohaterowie poszczególnych historii. Każdy z nich ma inne marzenia, przeżywa problemy wynikające ze statusu społecznego, wyznania, kultury kraju, w którym się urodził, sytuacji materialnej. To ważna książka dla polskich nastolatków, gdyż uwrażliwia czytelników na los "innego", jest inspiracją do spojrzenia na siebie z szerszej perspektywy. Uczy otwartości, tolerancji i wzajemnego szacunku w tej globalnej wiosce, którą jest współczesny świat. W zbiorze nie zabrakło także wątku polskiego, akcja jednego z opowiadań toczy się w Warszawie.
Za gandalf.com.pl

Lauren M. Phelps
"Kłopoty z chłopkami"
Kristen i Heidi mają już dosyć sprzątania cudzych strychów, pełnych kurzu i pajęczyn, ale jakoś muszą zarabiać pieniądze, a próbowały już niemal wszystkiego. Kristen, jako bardziej pomysłowa z przyjaciółek, wie, że to ona musi coś wymyśleć, tym bardziej, że to właśnie jej są potrzebne pieniądze na obóz zimowy. Z wyjazdu na obóz, na który wybiera się jej chłopak, Jason, w żadnym wypadku nie może zrezygnować. I oto Kristen przychodzi do głowy genialny pomysł: jest zima. Pada śnieg. Każde dziecko chce jeździć na sankach, lecz rodzice nie mają czasu. Kristen i Heidi zamierzają to wykorzytać i za opłatą wozić dzieci na sankach. Wkrótce mają już tylu klientów, że nawet pomoc Jasona jest niewystarczająca. Dziewczęta muszą przyjąć do pracy jeszcze jednego chłopaka. I wtedy zaczynają się kłopoty...
Za wp.pl/książki

Krystyna Boglar
"Supergigant z motylem"
Bohater tej powieści to postać nietypowa wśród młodocianych uciekających z domu. Jego postępowanie i zasady, którymi się kieruje, to swoiste skrzyżowanie praw zbójnickich z prawem harcerskim. "Mściciel" przemierza Polskę - tępi wszelką niesprawiedliwość, broni słabszych, a zdobyte często występnie pieniądze przekazuje "Księgowemu" który rozsyła je po domach dziecka. Czy tęsknota za domem w końcu będzie na tyle silna, że chłopak do niego wróci?
Za webook.pl

Jana Frey "Oszaleć ze strachu"
Każdego dnia Nora na nowo rozpoczyna swoją walkę. Tęskni za tym, żeby, jak wiele innych dziewczyn w jej wieku, bawić się, kochać i snuć plany na przyszłość.
Ale Nora boi się. Coraz częstsze ataki chorobliwego lęku sprawiają, że dziewczyna poddaje się rozpaczy. W chwili, kiedy wydaje się, że wszystko już stracone, że jest już za późno na ratunek, dziewczyna znajduje wyjście ze swojej sytuacji i schronienie przed zewnętrznym światem. Nora jest jedną z licznej grupy nastolatków, którzy korzystają z pomocy poradni psychiatrycznej dla młodzieży. Jej historia, opowiedziana w sposób przejmująco szczery, stała się kanwą tej powieści.
Za czytelnia.onet.pl

 Heidi Hassenmüller
"Niemy śmiech"
Kiedy ośmioletnia Antje nagle przestaje mówić, nikt nie wie, co jest tego przyczyną. Szok? Strach? Poczucie winy? Dziewczynka nie znajduje pomocy u matki, którą bez reszty pochłania kariera modelki.
Autorka pokazuje, w jaki sposób pragnienia i ambicje matki zderzają się z potrzebami wrażliwego dziecka. Kreśli przy okazji realia panujące w branży modelek: powolną utratę złudzeń o idealnym świecie show-biznesu oraz bezpardonową walkę o zaistnienie na rynku.
Za forumksiazki.pl

Marliese Arold "Chcę żyć!"
Nadine nie może uwierzyć, że Florian, który był jej pierwszą wielką miłością, ma AIDS. Czy ona też się zaraziła? Kiedy okazuje się, że jest zakażona wirusem HIV, cały jej świat wali się w gruzy. Z kim może o tym porozmawiać? Ile zostało jej jeszcze życia?
Za LubimyCzytać.pl

 

Grzegorz Gortat
"Do pierwszej krwi"
To książka o dresiarzach i licealistach z tzw. dobrych domów w Warszawie, a zarazem powieść o dosłownie rozumianej „inności”, tutaj ukazanej na przykładzie wietnamskich imigrantów osiedlających się w Polsce.
Przede wszystkim jednak powieść jest przestrogą przed dzieleniem świata na nasz i obcy – w takim świecie epitet „wróg” można łatwo przypisać zarówno imigrantowi z Wietnamu i Afryki, jak i kibicowi „nie mojej” drużyny czy mieszkańcowi innej dzielnicy.
Za grzegorzgortat.pl

Tomek Tryzna "Panna Nikt"
Jest to opowieść o piętnastoletniej dziewczynce, Marysi, która przeprowadza się ze wsi do miasta. Bardzo wrażliwa, ale nieco prostolinijna jest kozłem ofiarnym dla kolegów z klasy, dopóki nie poznaje Kasi. Kasia jest niezwykle utalentowana muzycznie. Z niewiadomych Marysi powodów ubiera się w stroje cygańskie, a w szkole ma opinię nienormalnej. Marysia jest niezwykle religijna. Po dopuszczeniu się świętokradztwa (podpuszczona przez Kasię) zmienia się w zaskakujący sposób.
Fascynująca historia, w połowie realistyczna, w połowie fantastyczna (bo akcja dzieje się też w wyobraźni Marysi). Główną stawką okazuje się duchowa niewinność dziewczynki.
"Panna Nikt" jest książką interesującą, napisaną w odmienny, niezwykły sposób. Trzeba się jednak przyzwyczaić do dość infantylnego języka narratorki (Marysi).
I właśnie postać Marysi budzi moje największe zdziwienie. A raczej jej bardzo nagła przemiana. Tak nagła i szybka, że wydaje się nieprawdopodobna. Dotąd niezwykle wrażliwa, religijna, nawet dziecinna staje się buntownicza, cięta, ironiczna. Zwłaszcza jej cięty język budził moje największe zdumienie, biorąc pod uwagę, że wcześniej nigdy nie zauważała sarkazmu.
Za biblionetka.pl

Małgorzata Musierowicz
"Ida sierpniowa"
Idusia Borejko ucieka z rodzinnych wakacji nad jeziorem i, by nie umrzeć z głodu, zatrudnia się jako dama do towarzystwa u starszego pana, który ma wnuka przecudnej urody. Ida ratuje życie nie tylko wnukowi, ale i małym złośliwcom Lisieckim, którzy wyzywali ją od rudych kościotrupów, zostaje także bohaterką tragiczną: na drodze do jej szczęścia staje piękna blondynka...
Za LubimyCzytać.pl

Krystyna Siesicka
"Jezioro Osobliwości"
Jedna z najchętniej czytanych przez młodzież książek Krystyny Siesickiej. Wielowątkowa, zawieszona między warszawskim pejzażem ulic a harcerskimi namiotami pod Nidzicą, o fabule zbudowanej na rodzinnych konfliktach i dziewczyńskich rozterkach, dalekiej od wygładzonej treści.
Krystyna Siesicka mówi o niej: "...kiedy pisałam »Jezioro Osobliwości«, nie przypuszczałam, że ta książka stanie się aż tak popularna. A już na pewno kończąc ją, nie sądziłam, że Marta i Michał będą do mnie wracać. Przeciwnie, byłam pewna, że po ostatniej kropce rozstanę się z nimi na zawsze. A jednak do dziś myślę o moich bohaterach z zadumą, zwłaszcza kiedy odpowiadam na Wasze - jakże często! - zadawane mi pytania: - I co się z nimi później stało...?"
Jednak ani autorka, ani reżyser Jan Batory, który na podstawie "Jeziora Osobliwości" zrealizował film fabularny, nie dali nam jasnej odpowiedzi na to pytanie. A więc zapraszamy do przeczytania tej książki, bo może to właśnie Wasza wyobraźnia odkryje w końcu dalsze losy Marty i Michała, Anny i Wiktora, a także Patryka w tle.
Za nakanapie.pl

 Irena Jurgielewiczowa
"Niespokojne godziny"
Akcja książki pt. "Niespokojne godziny" toczy się w Warszawie,trwa tylko jeden dzień. Opowiada o dwójce nastolatów, Kasi, która przyjechała do Warszawy, żeby odwiedzić i spędzić święta ze swoją starszą siostrą oraz o Januszu, który ma problemy w domu i w szkole, więc postanawia iść na wagary, aby powłóczyć się po mieście. Przypadkowe spotkanie Kasi i Janusza przy niesamowitym kwiecie azalii odmienia ich na zawsze. Od tego spotkania wszystko tak naprawdę się zaczyna. My,jako czytelnicy, poznajemy myśli i uczucia obu stron. Obserwujemy przemiane bohaterów i ich wewnętrzną walkę jaką toczą sami ze sobą. Dzięki Januszowi Kasia powoli zaczyna rozumieć swojego brata, a Janusz dzięki niej zaczyna się zmieniać. W ciągu tych kilku godzin ich znajomości,wszystko co chwilę się zmienia. Śmiało można nazwać ich znajomość burzliwą, bo wraz z ciągłymi zmianami pogody, zmieniają się także nastroje bohaterów. Pani Majewicz poznana przez Kasię w pociągu początkowo wydaje się postacią epizodyczną,ale wraz z przewracaniem kolejnych kartek powieści dowiadujemy się,że ma ona duży wpływ na losy bohaterów. Dlaczego?
Za readers-corner.blog.onet.pl

Tatiana Bohunow "Zapach motyli"
Zapach motyli to fascynującą podróż w okres dojrzewania. Główna bohaterka prowadzi nas korytarzami swojego życia. Pokazuje szare ściany codzienności, zagląda do okien w poszukiwaniu słońca i klucząc w labiryncie niedoświadczenia szuka furtki do dorosłości. Kompleksy, samotność, edukacyjny absurd - młodość wcale nie jest łatwa. Kiedy recepty na sukces nie wystarczają, a tęsknota za akceptacją wypiera chore ambicje, pojawia się pewien pisarz... To wzruszająca historia dorastania do kobiecości. Główna bohaterka przypomina Amelię, tyle że w polskim wydaniu! Z nastoletnim zapałem szuka swojego miejsca w życiu. Czy znajdzie? ZAPACH MOTYLI to powieść kontrowersyjna. Autorka kpi z systemu szkolnictwa, który masowo produkuje sprzątaczki, kelnerów i hydraulików na eksport (wyjątki potwierdzają regułę). Z dyplomami, ale bez doświadczenia młodzi-gniewni niewiele zwojują pod flagą biało-czerwoną. Prawda czy prowokacja?
Za portalem LubimyCzytać.pl

Brak komentarzy: